Вже традиційно, взимку, аромат апельсинів наповнює кожну домівку, але, на жаль, ми з’їдаємо лише м’якуш, а шкірка цього фрукта опиняється у смітнику. Однак не тільки м’якота фруктів може додати смаку вашій випічці. Напевно, ви вже знайомі з класичною зацукрованою цедрою лимона й апельсина. Ми розповімо, як за короткий час приготувати цей ароматний смаколик, який додасть пікантності вашим стравам.
Зацукрування — древній спосіб консервації
Традиція класти фрукти в цукровий сироп, аби вони зберігалися якомога довше, існувала ще в ранні часи, як-от у древніх єгиптян. Процес цукрування шкірки цитрусових технічно відомий як Sukkade (з німецької мови). Зацукрована цедра лимона історично виготовляється з цитронів. Для зацукрованих апельсинових кірок традиційно використовують гіркі апельсини або севільські апельсини. Ці сорти мають невелику частку м’якоті фруктів і щільну шкірку, що робить їх ідеальними для цукрування цедри. Однак ви можете використовувати шкірку будь-яких цитрусових для домашніх цукатів з лимонної або апельсинової цедри, чия шкірка не вкрита воском. Але чому зацукровані шкірки зберігаються так довго?
Сам плід має відносно низький вміст цукру у свіжому стані, але має високий вміст води. Цукор зв’язує воду. Якщо шкірку цитрусових помістити в горщик з цукровим розчином, він проникає в шкірку, зменшуючи вміст води. В результаті, зокрема, мікроорганізми, такі як патогенні гриби або бактерії, більше не мають доступу до води, а тому не можуть розмножуватися. Таким чином, шкірка цитрусових зберігається у законсервованому стані та захищена від псування.
Для цукрування також підходять сливи, вишні, кумкват, абрикос, ківі, манго, персик, мірабель, ананас або лайм. Процес цукрування свіжих фруктів складний і займає близько двох тижнів. У цей період плоди залишаються в цукровому розчині, концентрація якого збільшується щодня. На відміну від цукерок зі свіжих фруктів, час, необхідний для збереження цитрусових шкірок, значно менший, оскільки в шкірках менше води.
Гіркота — смак із користю для здоров’я
На додаток до солодкого смаку, зацукрована лимонна й апельсинова цедра все ще має трохи гіркуватий смак. Гіркота в основному походить від шкірки цитрусових. Ми більш детально вивчили користь для здоров’я цих гірких речовин:
Спочатку гіркі сполуки вважалися застереженням щодо шкідливості деяких рослин у природі. Але не всі рослини, що мають гіркий смак, отруйні. Навпаки: деякі їстівні рослини з гірким смаком мають корисні властивості. Наприклад, вони стимулюють травлення. Потік слини, шлункового соку та жовчі активізується, сприяючи руху шлунково-кишкового тракту.
До речі, ступінь сприйняття їжі гіркою залежить від більш ніж 50 смакових рецепторів, розташованих на язику. Сприйняття гіркоти дуже індивідуальне. Чутливість до гіркої їжі найвища у дитинстві та зменшується протягом нашого життя.
Рецепти із зацукрованою цедрою
На додаток до класичного використання зацукрованої цитрусової цедри на Різдво в солодких хлібобулочних виробах, таких як штолен, фруктовий хліб та різдвяний пиріг, зацукровану шкірку можна використовувати в багатьох інших стравах.
Ви ласун? Тоді чому б не додати до улюблених мюслі зацукровану цедру. Це також ідеальний додаток до горіхового асорті завдяки його безпомилковому солодко-гіркому аромату. Як варіант, ви можете покрити зацукровану цитрусову цедру улюбленим шоколадом. Темний шоколад особливо підходить, оскільки він чудово доповнює смакові властивості цукатів. Цей домашній шоколадний смаколик ідеально підходить для чаювання або як невеличкий подарунок.
Але ці зацукровані шкірки можна також додати й до пікантних страв. Зацукрована цедра цитрусових і горіхи можуть стати чудовим поєднанням для незвичайного салату. Крім того, зацукрована цедра лимона й апельсина може вивести ситні тушковані страви на новий смаковий рівень — просто додайте цедру натертою або цілою під час приготування.
Інструкція щодо цукрування шкірки цитрусових
Для виробництва зацукрованої цитрусової цедри необхідні наступні інгредієнти:
- 500 г лимонних та/або апельсинових шкірок, не вкритих воском
- 500 г цукру
- 500 мл води
Помийте фрукти й видаліть якомога більше м’якоті зі шкірки. Наріжте її бажаного розміру. Маленькі шматочки ідеально підходять для випічки, але більші шматочки також можна використовувати як декор. Розмістіть шкірки в горщику і залийте водою, поки вона повністю не покриє їх. Доведіть до кипіння, а потім повторіть процес ще двічі зі свіжою водою. Це зменшить гіркоту.
Злийте воду, покладіть шкірку в ємність і зважте. До горщика додайте рівну кількість цукру та води до шкірок. Доведіть цукровий сироп до кипіння, а потім залиште суміш варитися на середньому вогні, поки шкірки не дістануть помітного блиску.
Злийте рідину, що залишилася. Просушіть зацукровані кірки в ситі, затим викладіть зацукровані шкірки цитрусових на деку, застелену папером для випікання, аби вони висохли. Це можна зробити на деці за кімнатної температури, однак це займе не менш ніж один-два дні. Швидший варіант — висушити їх у дегідраторі або поставити в духову піч з температурою близько 40 °C.
Що робити, якщо у вас замало цитрусових шкірок? Тож збирайте шкірки від лимонів та апельсинів, які ви з’їли, у судочок в морозильній камері протягом більш тривалого проміжку часу, поки у вас не вистачить для приготування зацукрованої цедри.
Зацукровану лимонно-апельсинову цедру, яку ви приготуєте, можна зберігати тривалий час завдяки високому вмісту цукру. Зберігайте зацукровані шкірки в герметичній тарі. Термін зберігання також можна подовжити заморожуванням.