Жодних сумнівів, що абсолютно всім знайомий той характерний аромат цих помаранчевих фруктів. Знаходячись будь-де, чи то на кухні, або в офісі, завжди очевидно, що хтось щойно очистив мандарин. Ми розкриваємо, через що він так привабливо пахне та кого з його найближчих родичів також часто вживають.

Мандарин походить з південно-східного Китаю. Свою назву плоди отримали завдяки Імперському періоду у Китаї. У той час вищі чини носили форму саме такого кольору та їх називали мандаринами. Однак нині ця назва часто викликає плутанину, оскільки вони дуже схожі на інші фрукти, — клементини — які помилково називають мандаринами. Але що ж це насправді?

Окремий вид чи єднальна назва? І те, і інше! 

Ось причина плутанини з назвою: «Мандарин» — це назва вихідної форми citrus reticulata і загальна назва для різних видів та культурних форм цитрусових. Наприклад, клементин походить від схрещування оригінального мандарина з гірким апельсином. Апельсини та лимони також належать до видів мандаринів. Всі вони є частиною родини цитрусових. І хоча апельсини легко відрізнити від мандаринів, з оригінальними видами мандаринів та дуже близьким клементином це складніше.

«Мандарин» — загальна назва для різних видів та культурних форм цитрусових.

«Мандарин» — загальна назва для різних видів та культурних форм цитрусових.

Citrus reticulata має велику кількість насіння, вона має сплюснуту або округлу форму та колір шкірки варіюється від світло-жовтого до оранжевого. М’якота плодів особливо соковита і ніжна, але через велику кількість насіння не такий популярний у споживачів. Саме тут і криється основна перевага клементину, оскільки його плодова м’якота в основному не має насіння. З цієї ж причини це найпоширеніший вид мандаринів у Середземноморському регіоні. Клементин також має тенденцію до сплющеної форми (іноді також мають конічну форму), тоді як шкірка має більш інтенсивний оранжево-червоний колір у порівнянні з мандарином.

Оригінальні мандарин і клементин також відрізняються за смаковими якостями. Клементин більш солодкий і менш кислий, ніж мандарин, який у будь-якому випадку вважається найсолодшим з усіх цитрусових. Наприклад, клементин містить в середньому близько 5 грамів цукру. Попри цукор, який міститься, вони досить корисні через великий вміст вітамінів та клітковини.

Занадто цінний для смітника

Це було з кожним: ви успішно видалили шкірку, чудовий аромат розбудив апетит, але тоді виникає питання, чи потрібно все-таки видаляти білі часточки, що відокремлюють м’якуш фрукта від шкірки. Погодьтеся, що це було б занадто, аби просто насолодитися відсвіжним шматочком фрукта. І насправді: цього зовсім не потрібно робити! Білі часточки — це так званий мезокарпій плодів, який не є шкідливим для здоров’я, але насправді містить властивості, корисні для здоров’я.

Шкірка мандарину

Шкірка мандарину не так проста, як може здаватися на перший погляд

Що саме являє собою мезокарпій? Мезокарпій можна знайти у всіх цитрусових. Цитрусові діляться на три різні шари. М’якота плоду у вигляді з’єднаних часточок називається ендокарпієм, тоді як кольоровий шар-шкірка зветься екзокарпієм. Ці терміни стосуються не лише внутрішнього та зовнішнього шару, а ще й середнього шару — мезокарпія. Цей білий губчастий шар утворює більшу частину шкірки та в основному складається з води, целюлози й крохмалю.

Мезокарпій також містить численні флавоноїди, корисні для здоров’я. Вони належать до так званих вторинних рослинних речовин, і вони мають антиоксидантну дію в процесі обміну речовин завдяки зменшенню негативного впливу реактивних продуктів метаболізму. Наприклад, вони приносять користь для серцево-судинної системи. Тож варто з’їсти білий мезокарпій замість того, щоб його довго вичищати. Справжня користь для вашого здоров’я та для заощадження вашого часу!

Шкірка, яка легко знімається

Попри те, що мандарини вже мають репутацію плодів, що легко очищуються, невеличка хитрість допоможе зробити це ще простіше. Якщо відрізати шкірку зверху та знизу, не пошкодивши сам плід, а потім розрізати шкірку зверху вниз, ви зможете розкрити мандарин і з легкістю відривати сегменти від шкірки, не забруднивши руки. Спробуйте!

До речі, ви, мабуть, досить часто помічали, що інтенсивність запаху також передається вашим рукам. Інтенсивний запах не обов’язково повністю зникає під час першого миття рук, проте через відносно короткий проміжок часу він зникає. Причиною типового запаху мандарина є високий вміст ефірних олій, що містяться в шкірці. Вони за своєю природою швидкоплинні, а тому також «випаровуються» з ваших рук.

Мандарин: як придбати та зберігати 

Ви стоїте в магазині або на ринку перед фруктовим кіоском і запитуєте себе, як визначити, чи цей мандарин «хорошої якості»? Погляньте на шкірку — це буде корисно. Тверда й блискуча шкірка демонструє, що плід справді дозрів і досі не утворив повітря під шкіркою. Якщо утворюється повітря, м’якота плодів швидше висихає. Оскільки сухі часточки вже не такі смачні, найкраще купувати виключно тверді фрукти. Зелені ділянки на шкірі не є проблемою. На цитрусових вони не представляють ніякого ризику для здоров’я і спричинені просто специфічними температурними умовами під час процесу дозрівання на дереві.

Обираєте мандарин? Його вигляд багато чого розповість

Обираєте мандарин? Його вигляд багато чого розповість

Іншим критерієм, який допоможе під час купівлі, є вибір органічно вирощених фруктів. Це забезпечить, наприклад, уникнення обробленої консервантами шкіри, як це зазвичай трапляється зі звичайними фруктами. Якщо ви не миєте шкірку і руки після очищення, тоді такі консерванти можуть потрапити до організму під час вживання фруктів. Навіть якщо рекомендовані граничні значення цілком могли дотримуватися під час обробки фруктів, споживання таких консервантів краще уникнути, купуючи органічні продукти.

Оскільки мандарини часто продаються у великих кількостях у сітках або кошиках, важливо забезпечити належне зберігання. Найкраще підходять прохолодні, але не холодні умови. За кімнатної температури потенційний час зберігання зменшиться вдвічі у порівнянні зі зберіганням в ідеальних прохолодних умовах. Тому варто пам’ятати про оптимальні умови зберігання. Вони забезпечуються основним відділенням вашого холодильника Liebherr. Прохолодна температура дозволяє зберігати ваші улюблені фрукти протягом кількох тижнів.