Preparare
Clătește cu desăvârșire meiul sub apă fierbinte și scurge-l bine.
![](https://blog.liebherr.com/wp-content/lh-recipe-images/000068/000068_step_1_M.jpg)
Pune meiul într-o tigaie cu 300 de ml de supă de legume, fierbi, reduci căldura, acoperi și amesteci timp de 25 de minute conform instrucțiunilor de pe pachet. Lasă-le să absoarbă 10 minute.
![](https://blog.liebherr.com/wp-content/lh-recipe-images/000068/000068_step_2_M.jpg)
Între timp, spală dovlecelul zucchini, împarte pe lungime și feliază-l mărunt.
![](https://blog.liebherr.com/wp-content/lh-recipe-images/000068/000068_step_3_M.jpg)
Spală ardeii, taie-i pe sferturi, scoate semințele și taie-i în fâșii scurte. Spală și împarte roșiile.
![](https://blog.liebherr.com/wp-content/lh-recipe-images/000068/000068_step_4_M.jpg)
Încălzește uleiul într-o tigaie și gătește ardeii și dovlecelul zucchini la o temperatură medie timp de 2-3 minute. Asezonează cu sare, piper și oregano și toarnă supa de legume rămasă. Dă-le în clocot apoi le gătești timp de 5 minute.
![](https://blog.liebherr.com/wp-content/lh-recipe-images/000068/000068_step_5_M.jpg)
Adaugă meiul cu orice lichid rămas și cu roșiile în tigaie și amestecă. Asezonează cu sare și piper.
![](https://blog.liebherr.com/wp-content/lh-recipe-images/000068/000068_step_6_M.jpg)
Fărâmițează brânza feta peste legume și mei.
![](https://blog.liebherr.com/wp-content/lh-recipe-images/000068/000068_step_7_M.jpg)