Близько 6000 років тому люди зрозуміли, що бродіння винограду дає смачний напій. Проте вони також зрозуміли, що виноградний сік дуже швидко випаровується. Його не можна було довго зберігати в місткостях, доступних в той час. І тільки у 17 столітті, коли винайшли скляну пляшку, напій, який раніше треба було швидко вживати, став розкриватись з віком та зватись вином.

Стародавні амфори для вина

Знання про те, як дозріває вино у добре запечатаних амфорах, було широко поширене в Стародавній Греції, а потім і серед римлян. Римляни навіть використовували спеціальні пробки. Однак, подібно до багатьох досягнень стародавнього світу, ці знання були втрачені в середні віки. Протягом багатьох століть вино просто зберігалося і продавалося в бочках і відрах. Потім для споживання воно розливалося в банки або кухлі. Однак гігієнічний стан цих місткостей (в деяких випадках це були просто мішки зі шкур) викликав швидке окиснення вина. Через це напій втрачав смак, або перетворювався на оцет, коли бактерія acetobacter aceti вступала в контакт з киснем. Отже, бочки мали або зберігатись наповненими, щоб мінімізувати зону контакту з повітрям, або ж бути випитими якомога швидше.

В стародавньому світі вина зберігалися в амфорах

 

Кам’яний глечик — попередник скляної пляшки

Попередня інкарнація пляшки — це кам’яні глечики для переливання вина з бочок. Їх виробляли з дедалі більш вузьким горлечком, і у підсумку його можна було запечатати. Такі матеріали, як олово або деревина також використовувалися для ранніх форм посуду для вина. Пляшки зі скла з’явились на початку 17 століття — і, швидше за все, народились у венеціанських ливарних цехах. Бувши хімічно нейтральним і абсолютно непроникним, матеріал виявився ідеальним для вина. Однак, оскільки скло в цей час було надзвичайно розкішним і крихким товаром, тільки дворянство й багатий купецький клас могли дозволити собі дорогі скляні пляшки — і те лише для цінних сортів винограду. Релікт того часу, коли люди намагалися захистити чутливе і дороге скло від руйнування, який все ще можна побачити сьогодні — це вино К’янті у традиційній пляшці fiasco з плетінням. Його й досі привозять з Тоскани як сувенір.

Перші пляшки вина були загорнуті в солом’яне плетіння, а пляшки вина К’янті — і донині

 

Прорив скляної пляшки

Довгий час перші пляшки закривали заглушками, виготовленими зі шкіри, тканини, воску або дерева. Проте остаточний прорив для винної пляшки настав, коли було винайдено пробку, виготовлену з кори іспанського і португальського дубів. Завдяки своїй еластичності та стабільності корок забезпечив справжню герметичність, а отже, дозволив вину повільно дозрівати.

Пляшки вина зробили прорив завдяки застосуванню корка

 

Технології зробили крок далеко вперед, і сьогодні крім якісного пакування ви можете зберігати вишукані напої в спеціальних винних шафах, які підтримують оптимальний мікроклімат і якість повітря.

 

Сподобалась ця стаття? Напишіть нам на Facebook!