Консервації, варення або повидло… улюблений смаколик — джем — може приймати будь-яку форму. Це той випадок, коли мова йде саме про довготривале збереження ласощів. Багато хто навіть не здогадується, що джеми можна також заморожувати. Що ж, нумо дізнаймось про переваги такого зберігання.

Варення, як готувала бабуся

Цікавий факт: в усьому світі «мармеладом» зветься не зовсім те, що ми з вами звикли називати. Мармелад — це солодкий продукт, який отримується шляхом довготривалого виварювання фруктів. Наприклад, у Португалії — це виключно варення з айви, а в англомовних країнах частування готується лише з цитрусових, особливо з апельсинів. З усім тим, аби приготувати джем необхідні ягоди, як-от полуниця, малина, чорниця тощо. Але якщо використовувати лише фруктовий сік замість цілих плодів, то ми отримуємо желе. Наша стаття дуже уважно ставиться до диференціації видів, але для зручності використовує термін «джем» для всіх фруктових ласощів.

Але що ж насправді допомагає консервувати джем? Для покоління наших бабусь і дідусів універсальною відповіддю на це питання було «цукор». Фрукти та цукор просто змішували в рівних пропорціях 1:1. І хоча це, безумовно, було чимось дуже смачним, це важко назвати здоровим перекусом.

Винахід спеціального желеутворювального агента дозволив зменшити частку цукру у пропорції. Цукор, який у минулому також називали білим золотом, в основному додають у співвідношеннях лише 1:2 або навіть 1:3. Одним з найвагоміших недоліків такої допомоги є часто наявність пальмової олії у складі: вона зменшує утворення піни під час кипіння і виступає у ролі консерванту. І хоча олія забезпечує довготривале зберігання без використання великої кількості цукру, її користь викликає сумніви.

Джем з чорниці

Використання цукру для консервування замість звичайного — чудова ідея

Менше цукру та лише натуральні інгредієнти

Ті, в кого є алергії, або ті, хто хоче взагалі відмовитися від консервантів та зменшити кількість цукру, мають бути готові йти на компроміс у питанні строків зберігання. Натуральні джеми або ті, де використовуються підсолоджувачі, мають значно коротший термін придатності, навіть за умов правильного зберігання. Але це можна вирішити з допомогою морозильної камери. Низькі температури, як-от -18°C, уповільнюють ферментативні реакції або взагалі блокують їх. Тож джемом, який зберігали таким методом, можна насолоджуватися протягом довгого часу.

Заморожування покращує зовнішній вигляд і смак

Проте є ще одна перевага у заморожуванні джему. Напевне ви помічали, що полуничне варення часто втрачає свій привабливий червоний колір, якщо його зберігати у погребі. Така реакція обумовлена руйнуванням природного пігменту плодів через світло. У результаті улюблене частування стає коричневим та вже не виглядає апетитно, як у перший день, коли його поставили на полицю. З усім тим, якщо додати до джему пару крапель лимонного соку, а після — заморозити, тоді бездоганний червоний колір полуничного варення зберігатиметься навіть протягом довгого часу.

Заморожування ще й добре впливає на смакові якості. Помістіть до морозильної камери джем незабаром після того, як він закипів, та насолоджуйтеся варенням, ніби воно було щойно приготоване навіть через кілька місяців.

Як заморожувати джеми?

Варення не слід заморожувати до того, як воно повністю охолодиться. Для цього ідеально підходять консерваційні банки, оскільки вони надзвичайно жароміцні. Взагалі, можна використовувати будь-яку банку. Проте задля безпеки місткість варто наповнити лише на 3/4, оскільки у деяких випадках запас рідини може трохи розширитися під час заморожування. Також рекомендуємо використовувати максимально можливий діаметр банки та зберігати джем вертикально.

Крім того, якщо у вас закінчилися скляні банки, ви можете використовувати пластмасові контейнери, придатні до заморожування. Лотки з-під кубиків льоду, особливо з кришкою, також ідеально підійдуть, наприклад, для порціонування варення. Такі лотки постачаються разом із багатьма морозильними камерами Liebherr, або їх можна додатково замовити у нашому магазині.

 

Заморожування джему в формі для льоду

Лоток для кубиків льоду відмінне підходить для заморожування невеликих порцій джему

Задля ідеального результату, вийміть ваш джем із морозильної камери на ніч перед тим, як ви хочете їм поласувати. Таким чином він відтане і буде ідеальної температури для споживання на сніданок.

Як приготувати здорове варення?

  • Використання цукру для консервування замість звичайного зменшить накопичення піни під час кипіння.
  • Кілька крапель лимонного соку допоможуть процесу приготування. Зокрема, фрукти з невеликою кількістю пектину, такі як вишня, полуниця або ревінь, треба довше варити, поки вони не стануть м’якими. Кислота в лимонному соку відновлює пектин, скорочуючи час кипіння.
  • Аби перевірити, чи джем вже готовий, вилийте ложку варення на холодну тарілку. Якщо воно застигне — джем готовий.
  • Проте, якщо у вас виходить занадто рідкий джем, можна додати агар-агар, отриманий з водоростей. Чайна ложка загусника на рослинній основі — все, що потрібно для загустіння сиропу з 500 г. плодів. Тест на готовність джему не варто робити, оскільки в цьому випадку воно не застигне, поки не охолоне. Ще один натуральний варіант — додавання яблучного пектину.
  • Після того, як ви наповните гарячим варенням місткості, переверніть їх догори дном на 10 хвилин. Це не лише витіснить кисень, але й простерилізує область між джемом та кришкою.
  • Та, звісно, використовуйте значно менше цукру. Адже саме так ваше варення буде корисним. Збільшуйте строк придатності з допомогою заморожування.