Заморожувати овочі та фрукти, не використовуючи звичних морозильних пакетів або пластикових коробок? Ми розповімо як обійтися без пластику при заморожуванні продуктів.

Шановний читачу, ти один із тих, хто намагається зменшити (наскільки це можливо) використання пластику у повсякденному житті, або піклується про здоров’я близьких та турбується про довкілля? Ця публікація допоможе вам у цьому, хоча це й не просто, але можливо. Ми хочемо поділитися перевагами та недоліками різних альтернатив. Однак до цього ми почнемо з кількох коментарів щодо «заморожування».

Аби зберігати їжу свіжою, важливо обрати правильний матеріал для пакування. Взагалі варто використовувати лише ті матеріали, які не дають випаровуватися волозі з їжі. Багато хто не усвідомлює, що використання неправильного пакування може вплинути на швидкість засихання заморожених продуктів за низьких температур. Наслідком цього є так званий низькотемпературний опік. Отже, що робити?

Небезпека опіку низькою температурою через неправильне пакування

Герметичне пакування підходить ідеально. Під час зберігання їжі відсутність повітря й ретельна герметизація захищають її, з одного боку, від висихання та окислення, а з іншого — від проникнення мікроорганізмів.

Тому використання паперу й паперових пакетів або картону як пакувального матеріалу для замороженої їжі — про це пишуть на багатьох сайтах, які спеціалізуються на рекомендаціях щодо побуту — ми рекомендуємо лише частково. Але докладніше про це пізніше…

Заморожувати овочі та фрукти без пластику

Критерії оптимального пакування для заморожування

 1. Безпечний для продуктів
  Це позначається символом «безпечний для харчових продуктів» або символом із зображенням склянки та виделки.
 2. Холодостійкий
  Пакування не повинне стати крихким або пористим навіть за низьких температур. 
 3. Термостійкий і безпечний для використання у посудомийній машині
  Це важливо, якщо пакування потрібно використовувати кілька разів.  
 4. Герметичний
  Пакування повинне забезпечувати захист від проникнення кисню, вологи або запахів. 
 5. Без запаху і без смаку
 6. Стійкий до жирів, кислот та лужних розчинів 
 7. Міцний 
 8. Пристосовується до розміру заморожених продуктів
 9. Здатний витримати прискорений процес розморожування. (Кипляча вода, мікрохвильова піч або духовка)
 10. Правильного розміру і форми.
  Якщо пласке, тоді холод швидко проникає до середини вмісту.

Найкращі альтернативи пластику

1. Скляні банки або миски

Заморожування без пластику? - це легко зі скляними контейнерами

Заморожування без пластику? – це легко зі скляними контейнерами

Підходять для пюре, компотів, кремів, супів або соусів. Зберігати свіжу зелень та ягоди можна в банках з гвинтовими кришками або у скляній тарі. Наша порада: аби ваші банки не тріснули під час замерзання рідини, наповнюйте їх лише на ¾. Скляні миски з кришками також підходять для заморожування їжі. 

2.Контейнери та банки з нержавіючої сталі

Як і при заморожуванні в склі, контейнери з нержавіючої сталі теж не варто наповнювати до країв. У цьому випадку також діє правило ¾. Кришку не слід закривати щільно, поки їжа не застигне. Перевага контейнерів і банок з нержавіючої сталі перед склом полягає в тому, що вони не можуть зламатися. 

3. Сезонна їжа у морозильній камері без пакування

Можливо короткострокове зберігання сезонних продуктів без упаковки

Заморожуємо ревень

Залежно від їжі, ви також можете повністю відмовитись від пакування при заморожуванні, наприклад, у випадку з заморожуванням ревеню або ягід. Наша порада: просто швидко очистить їх перед заморожуванням і знайдіть слушне місце у морозильній камері. Однак цей метод, мабуть, недоцільний, якщо ви хочете мати добре організоване морозильне відділення та не хочете, щоб заморожені продукти лежали вільно. Ще один недолік полягає в тому, що цей спосіб найкраще підходить для дуже короткочасного зберігання, оскільки він також призводить до висихання продуктів. Однак для більш тривалого зберігання в морозильній камері їжа завжди повинна бути упакована належним чином. Це відбувається тому, що їжа не збережеться протягом довгого часу без свого «захисного шару».

Наступні види пакування непридатні для заморожування

Паперове пакування — не найкраща альтернатива для заморожування

Паперове пакування — не найкраща альтернатива

Картон, паперові пакети, м’які тканини або бавовняні пакетики — це дуже неякісні пакувальні матеріали, оскільки не відповідають критеріям, зазначеним вище (пункти 1 – 3).

За умов використання подібних матеріалів волога може виділятися з їжі та збиратися у вигляді льоду на холодних ділянках морозильної камери. Подібна втрата вологи може призвести до того, що заморожена їжа стане жорсткою і сухою.

Висновок: 

  •  Скляна тара з гвинтовими кришками або герметичні банки з нержавіючої сталі — хороші альтернативи пластиковим коробкам.
  •  Картон, паперові пакети, м’які тканини або бавовняні пакетики — це дуже неякісні пакувальні матеріали. 
  •  Якщо ви оберете подібні матеріали у якості пакування, тоді вам доведеться змиритися із їжею з низькотемпературним опіком.