Pārtikas rūpniecības eksperti iesaka saldētavā uzstādīt temperatūru  -18°C sasaldētu produktu uzglabāšanai. Kāpēc izvēlēties tieši šo lielumu?

Mēs esam sagatavojuši dažus interesantus faktus par šo temperatūras standartu un tā ieviešanas iemesliem pārtikas produktu un saldēšanas aprīkojuma ražotāju vidū.

Tehnoloģiju attīstības etapā par vislabāko temperatūru saldētu produktu uzglabāšanai tika uzskatīta -10°C. Tomēr vēlāk šis rādītājs mainījās: tika noskaidrotas zemu temperatūru priekšrocības sasaldēšanas procesā. Pagājušā gadsimta 30.-to gadu beigās Amerikas augļu un dārzeņu ražotāju asociācija piedāvāja izvēlēties temperatūru  0°F (-17.8°C) kā standartu sasaldētu produktu uzglabāšanai. Lēmums tika pieņemts tāpēc, ka 0 – tas ir apaļš cipars, ne kādu citu zinātnisku iemeslu dēļ. Pēc kāda laika šī temperatūra, Celsija skalā noapaļota līdz -18°C, tika uzskatīta par Eiropas standartu sasaldētu produktu uzglabāšanai.

 

 

Eiropas Savienības direktīva par saldētiem produktiem, pieņemta 1989.gadā

1964.gadā Starptautiskā aukstuma akadēmija rekomendēja temperatūru -18° C kā minimālo sasaldētu produktu uzglabāšanai. Valstu un starptautiskās komitejas piekrita piedāvātajām rekomendācijām un apstiprināja šo temperatūru standartos, normās un likumos. Pēc tam uz 1967.gadā pieņemto “Saldētu produktu normu un noteikumu” pamata Eiropas Savienības komisija radīja savu direktīvu ātri sasaldējamiem pārtikas produktiem, bet 1989.gadā tika ieviests minimālais temperatūras līmenis -18°C saldētas pārtikas uzglabāšanai.

Zemas temperatūras faktiski samazina ķīmisko reakciju ātrumu un mikroorganismu izplatīšanos. Kaut arī precīzas saiknes starp reakciju ātrumu un temperatūras pazemināšanos nav, aprēķiniem bieži izmanto Vant-Hofa likumu, jo tas ar nelielām neprecizitātēm var parādīt sakarību starp temperatūru un ķīmisko procesu norises ātrumu produktos (ķīmisko reakciju ātrums paaugstinās divas reizes vai vairāk, temperatūrai katru reizi paaugstinoties par 10°C).

Jo aukstāka ir uzglabāšanas vide, jo labāka būs saldēto produktu kvalitāte. Bet tā kā zemas temperatūras patērē vairāk elektroenerģijas, -18°C tiek uzskatīts par kompromisu starp pārtikas kvalitāti un elektroenerģijas patēriņu.

Rakstiet mums, ja jums ir jautājumi un komentāri. Izmantojiet zemāk esošo formu komentāriem vai apskatiet mūsu facebook lapu!