Lai uzzinātu, vai tiešām burkāni ir veselīgi jūsu redzei, kā arī par citiem noslēpumiem, ko šis kraukšķīgais sakņaugs paslēpa dārza vagā, palieciet ar mums un lasiet tālāk!

 

“Burkāni ir veselīgi acīm.” Iespējams, šo frāzi ir dzirdējis ikviens no mums bērnībā un jaunībā, kā arī sastopamies ar to joprojām. Vai tas nav kārtējais bezjēdzīgais vieduma kumosiņš, kas tiek nodots no paaudzes paaudzē? Vai mēs tiešām varam ietekmēt redzi, regulāri lietojot burkānus uzturā, vai arī tas ir kārtējais mīts? Lasiet tālāk un uzziniet visu, kas jāzina par šo mīļāko trušu maltīti, kas garšo, protams, arī daudziem no mums.

Burkānu teicamo reputāciju nodrošina fakts, ka tie satur beta-karotīnu – tas sniedz ne tikai būtisku labumu veselībai, bet atbild arī par sakņaugu nekļūdīgi oranžo krāsu. Burkāni satur arī citas vērtīgas vielas, piemēram, vitamīnu B1, vitamīnu B6, kāliju un daudz šķiedrvielu. Krāsainais dārzenis satur maz kaloriju, tāpēc būs noderīgs jebkurā sabalansētā diētā.

 

Carrot Juice

 

Ērgļa acis, pateicoties burkāniem uzturā?

Mums visiem pazīstamajā mītā pat to, ka burkāni ir veselīgi acīm, tiešām ir daļa taisnības. Beta-karotīns, ko satur oranžie kraukšķi, ir A vitamīna priekštecis, kas nepieciešams mūsu acīm. Vitamīns A tiek saukts arī par retinolu un palīdz acīm pārveidot uztverto gaismu signālā, kas pēc tam nonāk smadzenēs. Tādējādi tas ļauj mums redzēt zema apgaismojuma apstākļos. Tāpēc, ja cilvēks neuzņem pietiekamu A vitamīna daudzumu, tas var izraisīt nakts aklumu jeb tautā dēvēto „vistas aklumu”. Retinols ir vitāli svarīgs acs tīklenei.

 

 

Taču tiem redzes traucējumiem, kas ir izplatīti Rietumu valstīs, bieži vien ir pavisam cits iemesls, nevis A vitamīna deficīts. Piemēram, tālredzība vai tuvredzība lielākoties ir ģenētisko vai novecošanās faktoru rezultāts, kur regulāra burkānu lietošana uzturā nelīdzēs. Jaunattīstības valstīs, kuru iedzīvotāji pārsvarā nesaņem pietiekamu ēdienu, vitamīna A deficīts ir ierasta parādība un var būt par iemeslu redzes problēmām. Tur beta-karotīns ir vienīgais A vitamīna avots, turpretī Rietumu valstīs tikai 30 % retinola tiek saņemti no beta-karotīna. Taču arī šajās valstīs zīdaiņi, bērni un vecāka gadagājuma cilvēki ir pakļauti A vitamīna trūkuma riskam.

Jāsaka, ka burkāni nav vienīgais pārtikas produkts, kura sastāvā ir beta-karotīns. Patiesībā tādi zaļie dārzeņi kā spināti, lapu kāposti vai brokoļi būtu regulāri jālieto mūsu uzturā. Mēs it kā nesagaidām no tiem beta-karotīnu, jo tie nav oranži, taču, ārējais izskats var būt ļoti mānīgs. Daudzi no tiem pat satur papildu luteīnu – vielu, kas, kā saka, pozitīvi ietekmē acu tīkleni. Dzīvnieku valsts produkti ir vēl bagātāki ar šīm vielām. Piemēram, aknas. Tās satur ne vien beta-karotīnu, bet arī pašu A vitamīnu.

 

Optimāla beta-karotīna uzsūkšanās

Beta-karotīns ir taukos šķīstoša viela. Tas nozīmē, ka tīrajā veidā organisms nevar viegli izšķīdināt un absorbēt vielu no augu šūnām. Risinājums: vienkārši ēdiet burkānus vai dzeriet burkānu sulu, pievienojot nelielu eļļas vai tauku daudzumu. Tas ļauj organismam uzņemt beta-karotīnu un pārvērst to retinolā. Taču esiet uzmanīgi: lai cik gardi un kraukšķīgi arī nebūtu burkāni – vairāk ne vienmēr ir labāk! Atšķirībā no ūdenī šķīstošiem vitamīniem organisms nevis vienkārši izdala vitamīnu pārāk lielas devas gadījumā, bet uzkrāj to. Tas var izraisīt galvassāpes un sliktu dūšu! Ja šī pārpilnība notiek ilgākā laika periodā, jūs pat varēsiet pamanīt aknu bojājumu pazīmes.

 

Slepenais padoms: jaunāka āda

Beta-karotīns no burkāniem svarīgs ir ne vien mūsu iekšējiem orgāniem, bet arī ādai. Tikko kā beta-karotīns pārvēršas A vitamīnā, tas nodrošina labāku šūnu augšanu, imunitātes stiprināšanu un papildu aizsardzību jūsu ādai un gļotādām. Beta-karotīnam piemīt arī antioksidantu iedarbība, tādējādi palīdzot aizsargāt mūs no UV stariem, padarot mūs noturīgākus pret saules apdegumiem. Tas var palīdzēt arī samazināt ādas vēža attīstības risku.

 

Pareiza uzglabāšana

Ja vēlaties nodrošināties ar burkāniem, pareiza uzglabāšana ir būtiska. Oranžie dārzeņi ir atsevišķs stāsts, jo diezgan ātri zaudē savu kraukšķīgumu. Taču, pateicoties BioFresh tehnoloģijai, jūs varēsiet ilgi baudīt veselīgus dārzeņus. Tos var uzglabāt līdz pat diviem mēnešiem! Pirms dārzeņi nonāks Liebherr ledusskapī, pēc iespējas attīriet burkānus no visām zaļajām daļām. Ja veikalā iegādājāties jau iepakotus plastikātā dārzeņus, tad izņemiet tos ārā, bet maisiņu izmetiet. Pretējā gadījumā burkāni sāks jau priekšlaicīgi trūdēt. Ja jums ir pārāk daudz burkānu, varat tos blanšēt jeb applaucēt – tad tos var viegli sasaldēt uz termiņu līdz pat 12 mēnešiem.

Burkāni nav brīnumlīdzeklis pret acu kaitēm, taču iepriekš apspriestajā mītā ir daļa taisnības! Neatkarībā no tā burkāni, viennozīmīgi, ir gardi un veselīgi dārzeņi!

Lai forši graužas! 😉

 

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk, vai pievienojieties diskusijai Facebook!