Spilgti krāsu virpuļi, kas ieskauti sulīgajos zaļumos – savvaļas augi sagādā baudu pat vienkārši uzlūkojot tos. Savukārt pārtikā lietojamie šīs augu valstības īpatņi spēj piedāvāt mums daudz ko vairāk! Savvaļas augi priecē mūs ar jaunām, aizraujošām garšas izjūtām, kā arī satur daudz veselīgu barības vielu. Taču ir vairākas svarīgas lietas, kuras būtu jāzina, pirms dodaties ievākt augus mūsu Latvijas skaistajās pļavās un mežos. Atklājiet jaunus padomus un iedvesmu un ieviesiet savā virtuvē krāsaino dabas daudzveidību!       

Tikai Eiropā vien var sastapt vairāk nekā 12 000 dažādu augu sugas. Apmēram 1500 no tām ir pārtikā lietojamas mums, cilvēkiem. Tas ir diezgan daudz, taču šeit nepieciešama pieredze un „trenēta acs”. Daudziem ēdamiem augiem pastāv mānīgi līdzīgi radinieki, kuri varētu būt indīgi, tos lietojot uzturā. Tāpēc, ievācot savvaļas augus, turiet acis vaļā visās nozīmēs! Tā ir vienīgā iespēja, lai pilnā apjomā izbaudītu savvaļas augu priekšrocības.

 

Wild herbs wild flowers

 

1.padoms: Uzticama identifikācija

Pirms dodaties ievākt augus, iesakām iegādāties speciālu grāmatu par ēdamiem savvaļas augiem ar detalizētām ilustrācijām un aprakstiem par katru no atsevišķiem augu veidiem. Bieži vien grāmatā konkrēti aprakstītas atšķirības starp ēdamiem augiem un to indīgajiem radiniekiem. Tādējādi jūs varat droši novērst jebkuru sajaukšanas un saindēšanās risku. Pati svarīgākā lieta, kas jāatceras: neatkarīgi no tā, cik liela ir nenoteiktība, šaubas, labāk atstājiet augu tur, kur viņš bija, nekā ieliksiet savā grozā ko tādu, kas radīs veselības risku jums un jūsu ģimenei.

Pašā savvaļas augu „ievācēja karjeras” sākumā labāk ievākt patiešām pazīstamās sugas ar zemu sajaukšanas risku. Tās varētu būt, piemēram, pienenes un nātres. Pakāpeniski savā repertuārā iekļaujiet arī jaunos veidus. Tas palīdzēs jums iemācīties visu detalizēti, redzēt katru niansi. Būsiet īsts augu eksperts! Taču drošs paliek drošs – iepriekšējā augu pazīmju un detaļu izpēte palīdz uzticamai identifikācijai. Cita lieliska iespēja iesācējiem – pastaigas ar kādu labāku zāļu pārzinēju, sava veida „savvaļas augu gidu”. Šādā veidā jūs gan jautri pavadīsiet laiku svaigā gaisā, gan praktizēsieties pareizi identificēt savvaļas augus.

 

2. padoms: Izvēlieties pareizu ievākšanas vietu

Pat, ja jūs varat sākt zāļu ievākšanu jau pārkāpjot pāri sava nama slieksnim, ne visas vietas derēs šim nolūkam. Piemēram, dabas rezervāti ir aizliegti! Aizsargāto sugu vākšana arī nekur nav atļauta. Citā gadījumā vislabāk ievākt augus tur, kur tie nav pakļauti apkārtējās vides piesārņojumam. Beigu beigās, kurš tad vēlas savos savvaļas augu salātos izplūdes gāzes, suņu ekskrementus vai lauksaimniecības pesticīdus? Tāpēc, vācot augus, izvairieties no šoseju malām, dzelzceļa uzbērumiem, kā arī no pļavām, kur skraida suņi, pārpildītiem parkiem, laukumiem ap tīrumiem, kuri tiek apsmidzināti ar speciāliem šķidrumiem, no gružu kaudzēm.

Katrai sugai ir savas iemīļotās un tām raksturīgās augšanas vietas: meži, ūdenstilpes vai purvi, barības vielām bagātie lauki un pļavas vai dārzi. Piemēram, nātres, savvaļas ķiploks un podagras gārsa sastopama pārsvarā mežos, bet pienenes un margrietiņas rotā pļavas. Vācot ūdens mētras un ūdenskresi, mums būtu jāuzvelk kājās gumijas zābaki. No otras puses, pastāv daudzi augi, kurus mēs saucam par „nezālēm”. Tie aug pļavās, dārzos un ceļmalās. Šajā gadījumā īpaša uzmanība jāpievērš iespējamam apkārtējās vides piesārņojumam.

Esot pareizajā vietā un pareizajā laikā, mēs atrodam to, ko meklējam. Pavasaris ir labākais laiks augu ievākšanai, jo jaunie augi ir īpaši maigi un viegli sagremojami. Starp citu, pastāv arī speciāli augu vākšanas kalendāri, pēc kuriem varēsiet vadīties, kad un kuram augam ievākšanas laiks ir īstais, kurā laikā labāk vākt, piemēram, atsevišķas augu daļas: ziedus, lapas, saknes.

 

3. padoms: Eksperts augu ražas novākšanā un transportēšanā

Ja nolēmāt doties savākt savvaļas augu ražu, tad lieti noderēs šķēres, nazis, lāpsta un darba cimdi. Šķēres un nazis ļaus akurāti un ekonomiski savākt pat smalkākās auga daļas, kuras atrodas virs zemes. Savukārt lāpsta palīdzēs, ja jums nepieciešama arī auga sakne, piemēram, baldriāns. Cimdi pasargās jūsu rokas no dzeloņiem un asām plūksnām, tādēļ nepieciešami tikai atsevišķu sugu vākšanai. Transportēšanai vislabāk derēs mazs, labi vēdināms grozs vai papīra maisiņi. Dažādu veidu augus labāk izvietot atsevišķi.

Ņemiet vērā svarīgu ieteikumu: lai mūsu savvaļas delikateses varētu arī turpmāk pildīt savu lomu ekosistēmā, augt un priecēt mūs ar krāsām, aromātiem un garšām, ļoti būtisks ir mērens ražas apjoms. Tādējādi, nekad nevāciet visus viena augu veida paraugus, tikai tik, cik ietilps mazā groziņā. Iepriekš pārbaudiet, vai augs ir tīrs un vesels (vai tas nav iepuvis un inficēts ar sēnīti un parazītiem). Pretējā gadījumā augi nav lietojami pārtikā un nav nesami mājās, tāpēc labāk tos atstāt turpat.

4. padoms: Garda pagatavošana bez rūpēm

Kad pārnācāt mājās, savāktos augus vislabāk uzreiz izmantot – tas nodrošinās pilnīgāku efektu. Jo svaigāki savvaļas augi, jo vairāk jūs iegūsiet no tiem vitamīnu un minerālvielu. Tajos ir gandrīz trīs reizes vairāk augstvērtīgo vitamīnu nekā dārzeņu kultūrās. Savvaļas augi satur arī vērtīgās sekundārās augu vielas, kas veselībai nāk par labu. Taču ir tādi paraugi, kuri uzturā jālieto uzmanīgi: trejziedu madara, meža zaķskābene, parastā māllēpe un ārstniecības tauksakne ir ļoti veselīgi, bet tikai mērenās devās! Tam par iemeslu – tie satur gan veselībai noderīgas vielas, gan vielas, kuras pārmērīgos apjomos var būt kaitīgas.

Pastāv daudz dažādi veidi, kā pagatavot savvaļas augus. Savvaļas augu grāmata arī parāda, kuras daļas var pielietot. Neatkarīgi no tā, vai jūs baudīsiet augus svaigā veidā, vai termiski apstrādātus, kā pamatēdiena sastāvdaļu vai piedevu, lēmums šeit ir atkarīgs no gaumes un personīgiem ieradumiem. Daudzi cilvēki faktiski pārtrauc ēst neapstrādātus augus, jo baidās no lapsas lenteņa. Tikai termiskā apstrāde nodrošinās 100 % pārliecību. Bet nav pamata panikai – šādas lapsas lenteņa infekcijas ir ļoti reti sastopamas, tāpēc savvaļas augu lietošana uzturā praktiski nav bīstama. Taču pirms pagatavošanas savvaļas zāles vienmēr rūpīgi noskalojiet!

 

Wild garlic herb

 

Dažiem veidiem nepieciešami vairāki apstrādes posmi. Piemēram, nātres un līdzīgas sugas ar dzeloņainām pūkām der salātos tikai blanšētā veidā. Skābākus augu veidus var padarīt mērenākus, iemērcējot tos siltā ūdenī un sajaucot pirms ēšanas ar tādiem produktiem kā saldais krējums, crème fraîche (arī Latvijā to var iegādāties, ja vēlaties treknāku, biezāku masu savam ēdienam) vai krējums – tas mīkstinās garšu. Pievienojiet ābolus vai bumbierus un sabalansējiet garšu šādā neparastā veidā! Savukārt augi „ar uguntiņu”, tādi kā savvaļas ķiploks, ārstniecības ķiplocene vai parastais pelašķis iegūs labāku garšu, ja mēs tos sasmalcināsim, sajauksim un lietosim kā garšvielu.

 

Wild Garlic Pesto

Potenciālās receptes iedvesmai, izmantojot savvaļas zāles, variējas no jauktiem salātiem, zupām, mērcēm, krāsnī ceptiem ēdieniem, pildītām pankūkām un ruletēm no lapām līdz pesto, zāļu biezpienam vai augu kokteiļiem un smūtijiem, kuri sajaukti ar augļiem. Mēs varam pagatavot ēdamas saknes, kas līdzinās burkāniem , saspiežot tās biezenī. Pieneņu saknēm ir lieliska garša – ja tās apgrauzdē un samaļ, var pielietot kafijas pulvera vietā. Kā jums šāda ideja? Ēdami ziedi – īpaši dekoratīvs gardums. Kad tos iecukuro jeb pagatavo no tiem sukādes, tie kļūst par gardu un vizuāli pievilcīgu risinājumu jebkuram desertam.

 

4. padoms: Uzglabāšana

Citas pagatavošanas formas ļauj mums uzglabāt savvaļas augus nedaudz ilgāk. Konservēšana etiķī, eļļā, cukurā vai liķierī – izvēlieties savu metodi! Alternatīvas svētdienas brokastis – mājās gatavots savvaļas augu džems! Mājinieki noteikti būs pārsteigti! Dažādas zāles var arī kaltēt, lai vēlāk baudītu aromātisku tēju vai izmantot tās kā sausās garšvielas. Dodiet otro iespēju ziediem – sasaldējiet tos ledus kubiciņos! Tas ir ne tikai skaisti, bet arī pastiprina atsvaidzinošo dzērienu garšu vasarā. Lai jums interesanta savvaļas augu pasaules izpēte!

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk vai pievienojieties diskusijai Facebook!