Efektīvai smadzeņu darbībai svarīgi ne tikai intelektuāli treniņi, fiziskas aktivitātes, pilnvērtīgs miegs un svaigs gaiss, bet arī sabalansēts uzturs. Trūkstot vitamīniem un minerāliem, var parādīties problēmas ar atmiņu, izklaidība un nogurums. Lai no tā izvairītos, kardināli jāpārskata sava ierastā ēdienkarte.

Pareizu ēdienkarti palīdzēs sastādīt mūsu saraksts no 10 vērtīgākajiem produktiem smadzenēm.

Pilngraudu produkti

Lai uzturētu vitāli svarīgus procesus, mūsu organismam nepārtraukti nepieciešama enerģija. Tās galvenais avots smadzenēm ir glikoze, kuras trūkums izraisa samazinātas koncentrēšanās spējas un vispārēju darbspējas samazināšanos. Vislabāko produktivitāti var panākt, iekļaujot savā ēdienkartē pilngraudu produktus ar zemu glikēmisko indeksu. To priekšrocība ir lēna glikozes atbrīvošana asinīs, kas ļauj nodrošināt smadzenes ar enerģiju visas dienas garumā.

Izvēlieties klijas, “brūnos” putraimus, pilngraudu maizi un makaronus.

Treknās zivis

Cilvēka organisms neizstrādā neaizvietojamās Omega-3 taukskābes un tās var saņemt tikai ar konkrētiem produktiem. Tie pozitīvi ietekmē smadzeņu darbību un vispārējo pašsajūtu. Visbagātākie ar tām ir trekno zivju veidi, tādas kā lasis, forele, tuncis un skumbrija. Tās satur eikozapentaēnskābi  (EPA) un dokozaheksaēnskābi (DHA), kuras organisms viegli absorbē. Zems DHA līmenis palielina Alcheimera slimības attīstības risku un problēmas ar atmiņu.

Taukskābes satur arī linsēku eļļa, ķirbju sēklas, valrieksti un sojas pupiņas.

Tomāti

Tomāti satur jaudīgu antioksidantu likopēnu. Tas pasargā šūnas no brīvo radikāļu bojājumiem, kas var novest pie demences un Alcheimera slimības attīstības.

Brokoļi

 

Brokoļi – labākais K vitamīna avots, kas uzlabo kognitīvās funkcijas un prāta spējas.

Rieksti

Daudzu pētījumu rezultāti rāda, ka E vitamīns novērš kognitīvo spēju samazināšanos un atmiņas pasliktināšanos. To satur rieksti, kā arī sparģeļi, olīvas, sēklas, olas un pilngraudu produkti.

Upenes

Upenes ir bagātas ar C vitamīnu, kas ir pazīstams ar savām labajām īpašībām smadzeņu darbības uzlabošanā.

Mellenes

Zinātnieki atzīmē, ka melleņu iekļaušana ikdienas ēdienkartē palīdz uzlabot galvas smadzeņu aktivitāti. Ogas ir bagātas ar fitoķīmiskajām vielām, kam piemīt antioksidējoša un pretiekaisuma iedarbība.

Ķirbju sēklas

Ar nelielu sauju ķirbju sēklu pietiek, lai uzņemtu cinka dienas normu, kas nepieciešams atmiņas uzlabošanai un smadzeņu aktivitātei.

Salvija

Salvija pazīstama ne tikai pateicoties savam patīkamajam aromātam, bet arī vērtīgo īpašību dēļ, kas palīdz uzlabot atmiņu un smadzeņu aktivitāti. To var ēst svaigā veidā, pievienot tējai vai izmantot kā piedevu.

Olas

Īpaša nozīme smadzeņu darbībai ir vielai holīnam, kuru satur olas. Tas palīdz uzlabot uzmanības koncentrēšanas spējas, kā arī neironu spēju vadīt nervu impulsus.

Lai produkti saglabātu savas uzturvielas, tos ir jāuzglabā, ievērojot noteiktus nosacījumus. Piemēram, zivīm ir optimāls zems mitrums un temperatūra aptuveni -2°C, kas nav iespējams, izmantojot parastu ledusskapi. Šo problēmu risina ar klimatiskās sekcijas BioFresh palīdzību. Tajā tiek uzturēti optimālie nosacījumi ilgstošai augļu, dārzeņu, gaļas, zivju un piena produktu uzglabāšanai.

Piemēram, daži siera veidi, izmantojot BioFresh, saglabāsies svaigi 10 reizes ilgāk kā parastā ledusskapī. Piekrītiet, būtiska atšķirība.

Vitamīnu kompleksi

Sabalansēts uzturs ļauj mūsu smadzenēm funkcionēt efektīvāk un izvairīties no daudzu saslimšanu attīstības riska. Bet, ja ēdienkartē pietrūkst noteiktu produktu, ir vērts aizdomāties par multivitamīnu un minerālvielu kompleksu lietošanu, lai aizpildītu nepieciešamo vielu trūkumu organismā. Vērsieties pie ārsta, lai tas nozīmētu pareizu kursu.

Trekns ēdiens

Treknu hamburgeru un frī kartupeļu lietošana izraisa nogurumu un miegainību. Iemesls ir tāds, ka šie produkti ierobežo smadzenēm pienākošo skābekli.

Rakstiet mums, ja jums ir jautājumi un komentāri. Izmantojiet zemāk esošo formu komentāriem vai pievienojoties mūsu Facebook lapai.