Domājot par burgeriem, Jūsu prāts visticamāk domās par vienu vai divām visā pasaulē slavenajām Ziemeļamerikas ātrajām ēstuvēm, kas ir relatīvi nesens koncepts. Jums pat nav jāizkāpj no mašīnas, lai paņemtu ēdienu un to baudītu. Tomēr, kā mēs atklāsim, burgeri patiesībā nebūt nav mūsdienu izgudrojums un tas nav nācis no tēvoča Sema, bet gan caur Krieviju, Vāciju, un iespējams pat no Dānijas.

Amerikāņu? Nē, romiešu…

Dažādi avoti vēsta, ka liellopa burgeri sāka parādīties sen atpakaļ m.ē. 4. vai 5. gadsimtā ēdienā, kura nosaukums bija ‘Isicia Omentata’, kas sastāvēja no maltas gaļas, pipariem, vīna, priežu riekstiem un Garum (bagātīga mērce uz zivs bāzes). Tas viss tika izveidots kā kotlete un atgādināja burgera gaļu, ko mēs zinām un esam iecienījuši šodien. Patiesībā romiešiem sen tiek piedēvēta ātrās ēdināšanas uzņēmumu ieviešana – sinonīms burgeriem – šajos krastos, kas bija zināmi kā ‘thermopolia’.

 

Beef Burger in Bun

 

No Hamburgas ar mīlestību

Termins ‘burgers’ var tikt izmantots attiecībā uz jebkuru maizīti, kurā ielikta cepta gaļa, vistas gaļa vai dārzeņi. Termins ‘hamburgers’ un ‘burgers’ dažreiz tiek mainīti lietoti, kur pirmais tika lietots, lai apzīmētu liellopa burgeri un, protams, cēlās no pilsētas Hamburgas nosaukuma Vācijā. Kādēļ tā? 19. gadsimta sākumā Hamburga bija populāra izbraukšanas osta vāciešiem, kas emigrēja uz ASV, un viņiem noteikti garšo Hamburgas steiks (pastāv arī teorija, ka vācieši sākotnēji iepazina steika tartaru tai laikā, kad Krievijā tas galu galā radīja savu ēdienu). Notika neizbēgamais un Hamburgas steiks kļuva ļoti populārs otrpus Atlantijas Okeānam, un pirmo reizi ēdienkartē tas parādījās 1800-ajos gados.

 

Modernais burgers

Tātad, kas izgudroja moderno burgeru, kas mums šodien tik ļoti garšo? Kā jau ar daudziem ēdieniem un receptēm, šis ir diskutējams jautājums. Pastāv daudzas teorijas par to, kā šis fenomens radās, un tās ir saistītas ar Lois Lassen, Charlie Nagreen un Otto Kuase, kam cita starpā tiek piedēvēts izgudrojums Ziemeļamerikā 1800. gadu beigās un 20. gadsimta pašā sākumā. Louis’ Lunch (ko atvēra dāņu imigrants Lassens) joprojām pretendē uz restorāna titulu, kurā pirmo reizi tika pasniegts burgers 1900. gadā, bet ir arī daži citi pretendenti ap 1885. gadu, kas pirmo reizi esot pasnieguši burgeri, lai gan nedaudz savādākā formā, piemēram, kā kotlete vai liellopa sviestmaize.

Viens ir droši – burgeri ir uz palikšanu, Mcdonaldam ieviešot piegādes uz mājām, kamēr tādas firmas zīmes no pagājušiem laikiem kā wimpy atgriezīsies Apvienotajā karalistē. Gardēžu burgeri kļūst populārāki kā jebkad iepriekš un Honest Burger un Five Guys rāda ceļu, kamēr uzplaukstošie Smashburger ātri kļūst populāri Eur 3miljard. industrijā.

Alternatīvie burgeri, piemēram, Wagyu no Japānas, arī sāk ienākt ēdienkartēs, izraisot dažādas reakcijas Golden Arches Austrālijā un, protams, ir daudz citas markas, no kā izvēlēties, ja neesat tik iecienījis liellopu vai ja Jūs vienkārši dodat priekšroku veselīgākam variantam, piemēram, tītaram ar zemāku tauku saturu vai veģetāriem variantiem  bez gaļas.

Burger Patties

Liebherr BioFresh nodalījumā liellopu var glabāt līdz 7 dienām, salīdzinot tikai ar 1 dienu standarta ledusskapī

 

Cilvēki, kuri skaita kalorijas (sevišķi ogļhidrātus) un vēlas nobaudīt liellopa burgeri sviestmaizes formā, neuztraucoties tik daudz par vidukli, var mēģināt aizvietot maizīti ar salātiem abās gaļas pusēs. Tiem, kuri vēlas mājās pagatavot sulīgu burgeri varam ieteikt mūsu liellopa burgera recepti. Pagatavošanas laiks ir tikai 15 minūtes un tā ir ļoti vienkārša! Izmēģiniet un pastāstiet mums savas domas par recepti…

Divi padomi par burgeriem

Un visbeidzot… kad nākamreiz būsiet burgera ēstuvē vai gatavojat burgeri mājās, apsveriet atteikšanos no tradicionālajiem frī kartupeļiem. Ja Jums joprojām gribas ēst, labāk izvēlēties papildus burgeri. Proteīns no papildus burgera ilgāk uzturēs pilnu vēderu, nekā ātras uzkodas.

 

Vai mēs esam rosinājuši apetīti pēc sulīga burgera? Vai bijāt pārsteigts par modernā burgera evolūcijas atklāšanu? Pastāstiet savas domas vai padalieties ar savu burgera recepti ar mums mūsu Facebook lapā.