Visiem tā ir zināma, visiem tā garšo – vaniļa. Taču, kas tieši padara šo dārgo garšvielu, kas nāk no Meksikas, tik populāru visā pasaulē?

 

 

Vaniļa, vaniļas cukurs, vaniļas aromatizētājs vai vaniļas ekstrakts: ja jūs sapratāt, ka visi šie dažādie termini nedaudz jauc galvu, tad nesatraucieties, jo šodien mēs visu pa solīšiem izskaidrosim! Šajā rakstā jūs uzzināsiet, kas padara īsto vaniļu par tik unikālu, kādēļ vaniļa ir viena no populārākajām garšvielām pasaulē un, protams, kā orientēties viltīgajos mārketinga apgalvojumos un atrast patieso vaniļu sastāvdaļu sarakstā.

 

Vaniļa – viena no izplatītākajām un biežāk pielietojamām garšvielām pasaulē. Ne velti: īstā vaniļa satur vairāk nekā 200 aromātiskās vielas, kas kopā rada pārsteidzoši saldu un piesātinātu garšu. Interesants fakts: vaniļas garša mūs pavada jau kopš agras bērnības. Mēs pierodam pie tās. Bērnu uzturs bieži vien satur nelielu daudzumu vaniļas aromatizētāja, un mūsu sensorā atmiņa to atceras. Lūk, kādēļ pat esot jau pieauguši, mēs joprojām asociējam vaniļas lietošanu ar tuvības un drošības izjūtām. Taču no kurienes un kādā veidā patiesībā nāk vaniļa? Interesanti? Tad aiziet ar mums tālāk! Tas būs aizraujošs ceļojums!

Luksusa produkts ar senu vēsturi

Vaniļas dzimtene ir Dienvidmeksika un Gvatemala. Garšviela šeit tika novērtēta vēl Acteku impērijas laikos. Acteku īpaši iecienītais dzēriens bija cacahuatl jeb „rūgtais dzēriens”, kas sastāvēja no vaniļas, sajauktas ar kakao, čili pipariem un ūdens. Eiropā vaniļa tika ievesta 16. gadsimtā caur Spāniju. Spāņiem ilgu laiku bija monopols uz šo greznuma priekšmetu, šo luksusa produktu. Taču 19. gadsimta sākumā zinātniekiem izdevās sintētiskajā veidā iegūt vanilīnu, kas ir viena no vaniļas aromatizējošām pamatvielām. Šis notikums bija svarīgs pārtikas rūpniecības sfērā. Rezultātā vairāk nekā 90 % no šodien ražotā vanilīna tiek iegūts sintētiskajā veidā. Tas ir vienīgais veids, kā apmierināt milzīgo vanilīna pieprasījumu pasaulē. Tiem, kas vēlas izbaudīt īsto vaniļas pākšu neatkārtojamo garšu un aromātu, nāksies ieskatīties savos makos un kabatās dziļāk. Taču tas viennozīmīgi ir tā vērts!

Dārgs prieks: audzēšana un ražošana

Raksturīgās brūnās un melnās vaniļas pākstis tiek kultivētas arī šodien. Par svarīgākajiem audzēšanas reģioniem tiek uzskatīti Madagaskara, Reinjonas sala un Komoru salas. Slavenā Burbonas vaniļa droši vien nāk no „Vaniļas salām” – šo terminu lieto, lai aprakstītu iepriekš minētās salas, kā arī Seišelu un Maurīcijas salas.

Vaniļas pākstis ir tropu vijīgās orhidejas augļi, kurus ievāc neilgi pirms ziedēšanas vēl nenogatavinātus, bet pēc tam fermentē četru nedēļu laikā. Pākstis vēl tikai sāk izpaust savu nekļūdīgo vaniļas aromātu un zaudē zaļo un dzelteno krāsu, kļūstot par melnām un brūnām. Šajā periodā pākstis samazinās arī izmēros. Ilgstošā ražošanas procesa dēļ, kā arī ilgstošas apputeksnēšanas dēļ, vaniļa, līdzās ar safrānu un kanēli, ir viena no dārgākajām garšvielām pasaulē. Lūk, kāpēc pēdējos gados tika izstrādāti neskaitāmie aizvietotāji, kas diemžēl jauc galvu patērētājiem. Šodien tiksim galā ar šiem terminiem, lai vairs nekas nespētu jūs maldināt!

 

 

Mulsinošā terminoloģija: atšķirība starp vaniļas aromatizētāju, vaniļas ekstraktu un citiem līdzīgiem produktiem

 

  1. Vaniļas ekstrakts

Vaniļas ekstrakts – produkts, kas tiek radīts pākšu ekstrakcijas procesā. Aromātam jābūt 100 % no vaniļas pākstīm un jāsatur ne tikai pamata komponents vanilīns, bet arī līdz 100 citas aromātiskās vielas. Tas padara vaniļas ekstraktu par vērtīgu un dabisku produktu.

 

  1. Maltās vaniļas pākstis

Pārtikas produkti, kuru sastāvā ir šis komponents, ietver sevī īstas, veselas vaniļas pākstis sasmalcinātā formā. Tādējādi arī šoreiz jūs baudīsiet vairāk nekā 100 aromātiskās vielas. Produktā bieži vien sastopami melnie lāsumiņi, kas ir raksturīgi vaniļai.

 

  1. Vanilīns

Vanilīns ir vaniļas pamata aromatizētājs, un to var iegūt no īstajām vaniļas pākstīm, kā arī citiem dabiskiem materiāliem, tādiem kā koks. Taču lielākā vanilīna daļa, kuru pielieto pārtikas rūpniecībā, tiek ražota sintētiskajā veidā.

 

  1. Dabisks aromatizētājs

Dabiskie aromatizētāji tiek ražoti no augu, dzīvnieku vai mikrobioloģiskajām izejvielām. Tādējādi aromatizētājiem nav obligāti jābūt iegūtiem no vaniļas – šajā gadījumā tie var nākt arī no koka skaidām.

 

  1. Dabisks vaniļas aromatizētājs

Salīdzinājumā ar dabiskajiem aromatizētājiem 95 % šīs vielas jābūt no vaniļas pākstīm. Atlikušajiem 5 % arī jābūt dabiskai izcelsmei, bet nav obligāti tieši no vaniļas. Tādā veidā var rasties svaigākas un pikantākas, izteiksmīgākas garšas notis.

Izmēģiniet arī pikantajos ēdienos!

Nevar noliegt, ka vaniļa, kuru izmanto saldējumos, kūkās, smalkmaizītēs un dažnedažādos citos gardos desertos, ir neatņemama sastāvdaļa saldās virtuves pasaulē. Taču, ko darīt, ja pēc kāda laika tas sāks šķist nedaudz garlaicīgi? Ziniet ko?!? Var izmēģināt ko pavisam jaunu! Piemēram, savienot vaniļu ar pikantajiem ēdieniem! Kā jums šāds pavērsiens? Zinām, zinām – tas var likties nedaudz neparasti, taču ir vērts izmēģināt! Mēs iesakām pastas-vaniļas kombināciju un pat vaniļas-ķirbja tandēmu!

 

Vaniļas pākstis var atrast gandrīz jebkurā pārtikas veikalā. Tās parasti ir iepakotas nelielās stikla tūbiņās. Tas neļauj produktam izžūt un zaudēt savu fantastisko aromātu. Taču, ja jums gadījās, ka pāksts ir izkaltusi un cieta, tad mums ir vienkāršs padoms: ievietojiet vaniļas pāksti tīrā, sausā traukā un ielejiet nedaudz karsta cukura sīrupa. Tad ievietojiet trauciņu ledusskapī Liebherr uz vairākām dienām. Pāksts atkal kļūs mīksta, un to varēs bez problēmām izmantot.

 

Lai sāktu lietot pāksti kādai no noskatītām receptēm, iegrieziet tajā gareniski tikai vienu reizi, izņemot ārā viducīti, pielietojot neasu nazi. Piezīme: nekādā gadījumā nemetiet ārā jau iztīrīto pāksti! Jūs varat to izmantot, lai izveidotu pašiem savu vaniļas cukuru – pavisam ātri un vienkārši! Ievietojiet pāksti glāzē ar cukuru un atstājiet netraucētu uz pāris nedēļām. Kādu laiku būsiet nodrošināti ar savu vaniļas cukuru! Urrā!

 

 

#liebherr, #vanilla, #vanillin, #vanillapod, #vanillaextract, #vanillaflavouring, #naturalflavouring, #bourbonvanilla, #vanillasugar, #flavours #garsas