Mūsu iecienītākais vasaras auglis, ko mīl gan jauni, gan veci – zemenes. Zemeņu sezona sākas maijā un ilgst visu vasaru, un tā ir vienlaicīgi ar britu vasaru. Šeit mēs apskatīsim, ko šīs mazās skaistules sniedz un kā tās vislabāk uzglabāt.

 

Zemeņu vēsture

 

Tas jums varētu būt pārsteigums, bet jau akmens laikmetā mūsu senči labprāt audzēja dažādas mazas ogas, kas līdzinās mūsdienu zemenēm – mūsu mīlestība pret zemenēm sākās jau senos laikos! Klasicisma laikā mēs redzam, ka saldās, mazās ogas kļuva ļoti tuvas mūsu sirdij, iegūstot no romiešu dzejniekiem Ovida, Plīnija un Virgila titulu “dievu auglis”. Tomēr mazās dārza zemenes sāka kultivēt Anglijā un Francijā tikai 14.-15.gs., bet lielogu zemenes no Kanādas Eiropā tika ieviestas tikai 17.gadsimtā. Pēc šī garā sevis pierādīšanas procesa 18.gadsimta vidū zemene, kādu mēs to visi pazīstam un esam iecienījuši mūsdienās, beidzot sasniedza savu plašo popularitāti, kādu tā jau sen bija pelnījusi.

 

Gardas un veselīgas

 

Papildus tam, ka tās vilina ar savām mutē kūstošās garšas īpašībām, zemenes ir arī īsts “vitamīnu trieciens”, tām ir pat augstāka C vitamīna saturs, nekā tas ir citronos vai apelsīnos; un tās ir arī bagātas ar minerālvielām, tādām kā kalcijs, dzelzs un cinks. Turklāt to uzturvērtība ir tikai aptuveni 32 kcal uz 100g, zemenēm ir zemas kaloritātes priekšrocība, kuras var baudīt vēl un vēl…

To ir grūti iedomāties, bet zemenes sastāv no līdz pat 90% ūdens, tomēr tās joprojām spēj saturēt spēcīgu garšu buķeti. Tātad pārējie 10% satur šīs spēcīgas garšas noslēpumus. Ir tā, ka, jo vairāk savā nogatavošanās laikā zemenes saņem saules, jo vairāk tās satur augļu skābes, fruktozi un “aromātiskās vielas”, t.i., “noslēpuma sastāvdaļas”, kas padara tās tik gardas.

 

 

Svaigu zemeņu ilgāka uzglabāšana

 

To, iespējams, pat nav vērts pieminēt, ka vislabāk zemes garšo, ja tās tiek ēstas uzreiz pēc noplūkšanas, jo pat pēc dažām stundām tās sāk zaudēt savu aromātu. Kad tās ir novāktas, zemenes pēc iespējas ātrāk ir jānovieto ledusskapī, un, lai iegūtu vislabākos rezultātus, nomazgājiet tās un izklājiet traukā, kurā ieklāts virtuves dvielis. Ledusskapī tās var uzglabāt 1-2 dienas, bet, ja vēlaties baudīt svaigas zemenes vēl ilgāk, uzglabājiet tās Liebherr BioFresh nodalījumā, kur tās var uzglabāt līdz pat 7 dienām. Lūdzu, ņemiet vērā: gatavas zemenes ir ļoti uzņēmīgas pret bojājumiem no fiziska spiediena un mitruma, kam arī ir kaitīga ietekme uz garšu, minerālvielu saturu un formu, tādēļ nav ieteicams uzglabāt zemenes ilgāku laiku, kas ir pats par sevi saprotams.

Kas jāņem vērā, tās saldējot

 

Kaut arī saldētas zemenes var droši uzglabāt līdz pat 2 gadiem, tās atsaldējot, izskats neizbēgami cietīs, jo tās satur lielu daudzumu ūdens. Zemenes, kas ir “atmodinātas” no saldētavas, tādēļ nav piemērotas kūkām vai tortēm, kur ir svarīgs to vizuālais izskats: tās vislabāk ir izmantot uzpūteņiem, siera kūkām un saldējumam.
Mūsu padomi: Pirms sasaldēšanas nomazgājiet zemenes, bet ņemiet vērā, ka zemenēm nepatīk auksts ūdens vai tieša ūdens strūkla. Labākais veids, kā nomazgāt zemenes, ir, ieliekot tās bļodā ar ūdeni. Pēc skalošanas zemenes ir rūpīgi jānovieto uz paplātes, lai tās nožūst, un tikai tagad ir jānoņem kātiņi un lapas, pretējā gadījumā tiks zaudēts aromāts.

 

Augu un ogu nodalījums sniedz vislabākos uzglabāšanas apstākļus

 

Liebherr Herb and Berry Tray

 

Liebherr augu un ogu nodalījums ļaus jums ideāli sasaldēt zemenes: tās sasaldēšanas laikā nesalips kopā, un tās varēs viegli sadalīt pa porcijām un pārlikt saldēšanas maisiņos vai traukos. Zemenes ir jāizklāj augu un ogu nodalījumā un jāļauj tām sasalt aptuveni 10 līdz 12 stundas. Tradicionālie sasaldēšanas maisiņi vai trauki ir piemēroti vēlākai uzglabāšanai, bet tiem ir jābūt hermētiski noslēgtiem, lai novērstu ūdens zudumu. Jebkuras zemenes, kam ir pelējuma pazīmes vai ievērojami saspiešanas rezultātā radušies bojājumi, ir uzreiz jāizņem, jo to bojājums var izplatīties arī uz citām ogām.

Kāds ir jūsu iecienītākais veids, kā ēst zemenes? Pastāstiet mums par jūsu iecienītākajiem zemeņu priekšrocību noslēpumus. Izmantojiet zem šī raksta esošo komentēšanas funkciju vai pievienojieties diskusijai mūsu Facebook lapā.