Много хора изпитват необходимост да се хранят с нездравословна храна, особено когато са на диета. Изчислено е, че тези, които страдат от нестихващо желание за похапване, представляват 50% и са застрашени от провал, когато решат да се хранят здравословно. В тази статия ще ви запознаем с 16 храни, които ще ви помогнат да се чувствате сити, без да злоупотребявате.


16 храни срещу ненаситния вълчи апетит
  1. Плодове – пресни или замразени

Плодовете са сладки и могат да задоволят необходимостта ви от захар. Още повече, плодовете са вкусни и са чудесен избор за междинно хранене. Съдържат пробиотици, антиоксиданти и са нискокалорични. Хапването на плодове се свързва с намаляване риска от болести, свързани със сърцето или прекомерно напълняване. 300 грама плод на ден предпазва от сърдечни проблеми с 16%. Можете да съчетаете плода с малко черен шоколад – комбинацията е много вкусна!

Вижте още: 5 основателни причини да изберете замразените пред пресните плодове

  1. Кисело мляко

Киселото мляко е не само вкусно, но и здравословно. То е богато на протеини и с ниско или липсващо съдържание на захар, както и е добър източник на витамин B, калций и бактерията лактобацилус булгарикус. Комбинацията от съставки на киселото мляко го превръща в отлична храна за костите и храносмилателната система. Бихте могли да приготвите отличен десерт от кисело мляко и плодове.

  1. Топла напитка

В случай, че следите стриктно приема на калории, опитайте да си направите топла напитка. Пиенето на топло кафе, чай или еспресо след ядене, ще ви помогне бързо да преодолеете желанието за десерт. Топлата напитка потиска постоянното чувство на глад. Кафето би могло дори да засили усещането за ситост, като увеличава хормона „пептид YY“, който помага при свалянето на килограми.

  1. Лека закуска

Повечето междинни хранения са съставени от вредни храни, но е възможно да си направите списък със здравословни ястия, които да похапвате.

Бихте могли да взимате и от готовите протеинови барове или пълнозърнести вафли. Винаги проверявайте етикета за допълнително съдържание на захар или захарен сироп. В случай, че не знаете кое е подходящо за консумация и кое не, можете да си направите домашен десерт като този!

  1. Черен шоколад

Опитайте да замените млечния с черен шоколад.

Черният шоколад, който е направен от 70% какао, не е само вкусен, но и съдържа голямо количество антиоксиданти. Още повече, включването на черен шоколад към хранителния режим, може да намали риска от сърдечни заболявания. Не забравяйте обаче, да следите приеманото количество. Малките количества са здравословни, но по-големите могат да имат негативни ефекти.

  1. Плодове с фъстъчено масло (или сусамов тахан)

Комбинацията от плодове с фъстъчено масло е много вкусна и се използва широко от хората, които се хранят здравословно. Консумацията обаче отново трябва да бъде в много малки количества, за да не се постигне обратния ефект. Това ще ви засити, а и съдържа витамини, минерали, фибри (в плодовете), мазнини и протеини (във фъстъците или сусама). Тези масла ще задоволят бързо апетита ви.

За да сте убедени, че ястието е здравословно, не надвишавайте количество по-голямо от една голяма супена лъжица и подбирайте фъстъчено или сусамово масло, което съдържа единствено фъстъци и сусам (и евентуално малко сол).

  1. Прясно сирене

Прясното сирене не е толкова мазно и съответно, нискокалорично.

Въпреки че е едва 163 калории/чаша, то съдържа (ако е истинско) 70% протеини, голямо количество калций, витамин B12 и витамин B2.

Малкото калории за сметка на протеините превръщат прясното сирене в чудесен избор за лека закуска, особено ако се опитвате да сваляте килограми. Приемът на голямо количество протеини засища за по-дълго време.

P.S. За още по-добър ефект опитайте сиренето котидж!

  1. Бананов сладолед

Лятото наближава и повечето от нас си мечтаят за разходки под слънцето и голяма бисквитена фуния със сладолед. За съжаление предлаганите на пазара сладоледи са силно калорични. Ние ви предлагаме да си направите домашен сладолед, като смелите банан и замразите получената каша за около час. Ако искате, можете да добавите нискомаслено прясно мляко, щипка ванилия и други плодове.

Вижте още: Ето защо в столовата на Либхер винаги има банани!

  1. Пуканки

Пуканките са чудесен заместител на чипса – ще залъжат глада, без да трупате допълнителни калории. Начинът на приготвяне, големината на порцията и изборът на топинг са ключови за здравословна консумация на пуканки.

В 30 грама се съдържат малко над 100 калории, но по-големите количества, поднесени със захар или карамел, могат да имат обратен ефект. Имайте предвид, че говорим за домашни пуканки, които са за предпочитане пред купените. Избягвайте пуканките за микровълнова, които са пълни с нездравословни съставки.

  1. Зеленчуков чипс

Зеленчуковият чипс е отличен заместител на картофения.

Той е хрупкав и вкусен, направен е от зеленчуци, като тиквички, патладжан, водорасли, зеле или пащърнак. Трябва да бъдете внимателни, тъй като някои производители на зеленчуков чипс, слагат в продуктите вредни съставки и прекалено много мазнина, която повишава количеството на калории. За да сте сигурни, че чипсът не е вреден, най-добре е да го приготвите в домашни условия.

  1. Маслини

В случай, че сте гладни, но следите стриктно калориите, опитайте с консумация на маслини за лека закуска. Те често са препоръчвани като част от средиземноморската диета, но под формата на зехтин. Те са нискокалорични и съдържат голямо разнообразие от полезни съставки.

Олеиновата киселина в маслините помага при горенето на мазнини и подобрява дейността на сърцето и лекува възпаления.

  1. Едамаме

Едамаме са неузрели соеви зърна. Най-често първо се варят и поръсват със сол, след което се отделят зърната. Ако изпитвате необходимост да похапнете нещо солено, едамаме е чудесен избор. Това нискокалорично ястие е богато на фибри, протеини, витамини и минерали. В 155 грама се съдържат 190 калории и 17 грама протеини. Количеството витамин К в едамаме представлява 52% от препоръчания дневен прием и над 100% от общия препоръчан дневен прием.

  1. Мисо-супа

Мисо супата е също добър избор за засищане. Нейните основни съставки са ферментирали соеви зърна, житни зърна, коджи-кин (японска гъба плесен) и сол. Тази японска супа е не само вкусна, но и нискокалорична и добър източник на фибри, протеини, витамини и минерали.

  1. Здравословен микс

Здравословният микс е удобен в случай, че прегладнеете, а нямате достатъчно време за готвене или хранене. Той е съставен от сушени плодове и ядки. Можете да експериментирате с комбинацията, като едновременно съчетавате сладко и солено. Ядките са изключително полезни.

Те съдържат голям набор от здравословни съставки и контролират кръвната захар, което е от изключителна важност за хора с диабет от тип 2, както и да намалят нивото на лош холестерол и риска от сърдечни удари.

Внимавайте с количеството, което приемате – една чаша съдържа около 700 калории.

  1. Фурми

Фурмите често се консумират след като се изсушат. Те са много сладки и съдържат голямо количество захар. Въпреки това, те са богати на антиоксиданти и съдържат фибри, калий и желязо. В случай, че имате нужда от нещо сладко, изяжте няколко фурми – те ще ви заситят и ще предоставят на организма ви полезни съставки. Бихте могли да съчетаете фурмите с бадеми.

  1. Хумус със зеленчуци

Ако сте гладни и ви се похапва вкусна лека закуска, опитайте със зеленчуци, потопени в хумус. Хумусът е направен от нахут, чесън и зехтин – всички съставки от средиземноморската диета, които се свързват със здравословен начин на живот. Консумацията на хумуса със зеленчуци ще увеличи приема на здравословна храна и ще се отрази по-добре на организма.


Неконтролируемият апетит е капан за организма. За щастие храните, които изброихме, ще ви помогнат да разнообразите храненето си. По този начин ще се отървете завинаги от вредната храна.