Чи можна зберігати шоколад та цукерки в холодильнику? Якщо так, то що Ви повинні брати до уваги при такому зберіганні? В цій статті ми з’ясуємо, як необхідно правильно зберігати шоколад.

Чи можна зберігати шоколад у холодильнику?

Шановні любителі шоколаду та цукерок,

Сьогодні ми розповімо Вам про те, як безпечно зберігати джерело неземного задоволення та найніжнішу спокусу, тобто Ваш улюблений шоколад! Можливо, Ви не настільки емоційно відноситеся до шоколаду й більше розділяєте гасло одного відомого німецького виробника шоколаду «Квадратний. Практичний. Чудовий», але ці смачні ласощі різноманітних форм і розмірів заслуговують певної уваги.

Більшості з нас знайома наступна ситуація: спекотний літній день, а Ви залишили шоколадку на сонячному підвіконні або в машині. Коли Ви помітите це, вона вже неминуче перетвориться на розтоплений шоколад! Відчайдушно намагаючись зберегти свій шоколад, Ви поспішаєте помістити його в холодильник, а пізніше розумієте, що охолоджений шоколад більше не виглядає так апетитно. Крім того, що він змінив свою форму, на його поверхні утворилися білі плями! Виходячи з цього досвіду, можна легко зробити висновок, що охолодження шоколаду негативно впливає на його смак та скорочує термін придатності. Отже, чи можна зберігати шоколад у холодильнику, не кажучи вже про морозильну камеру?

Шоколадна наука: фактори, які впливають на зберігання

Окислення

При контакті з повітрям і світлом шоколад окислюється. Внаслідок цього, жир, який міститься в шоколаді, перетворюється на інші речовини, що призводить до зміни смаку та появи неприємного запаху. Какао у шоколаді містить натуральні речовини, які уповільнюють процес окислення. Чорний шоколад містить більшу кількість какао в порівнянні з молочними сортами. Тому він менш схильний до окислення. Білий шоколад, який взагалі не містить какао, не володіє подібним захистом і є дуже чутливим до впливу повітря і світла. Щоб запобігти окисленню, зберігайте білий шоколад в герметичній і світлонепроникній упаковці.

Дифузія

Речовини з навколишнього середовища можуть проникати через дрібні отвори в упаковці в шоколад. Крім того, вода і алкоголь з начинки також можуть вивільнятися в навколишнє середовище. Саме тому шоколад почали продавати в герметичних упаковках, хоча до цих пір на прилавках магазинів можна зустріти плитки шоколаду, загорнуті в алюмінієву фольгу або картонну обгортку.

Оствальдівське дозрівання

Те, що відбувається з кристалами льоду, відбувається і з невеликими кристалами масла какао: з часом вони можуть збільшуватися в розмірах. Такий ефект відомий під назвою «Оствальдівське дозрівання». Групи кристалів масла какао можуть формуватися на поверхні шоколаду у вигляді білих плям. Процес прискорюється при коливаннях температури. Ви могли спостерігати такий ефект, якщо випадково залишали шоколад на холодному підвіконні на ніч. Коли на наступний день продукт починає нагріватися під впливом температури, відбувається виділення вологи. Під час цього процесу масло какао осідає на поверхні шоколаду, утворюючи неапетитний наліт білого кольору. Однак будьте впевнені, що даний наліт не має нічого спільного з цвіллю і ніяк не впливає на смак шоколаду.

Гігроскопічність

Шоколад містить 0,6% води і без відповідної упаковки може швидко вбирати в себе вологу, ініціюючи описаний вище процес (в гіршому випадку він може покритися цвіллю). З іншого боку, герметична упаковка захищає шоколад від впливу мікробів. Через низький вміст води їх зростання відбувається набагато повільніше.

Зберігати шоколад в холодильнику

Змішування запахів та смаків

Жиророзчинні речовини, що містяться в ароматах сиру, риби і м’яса можуть швидко вбиратися шоколадом. Через це продукт може придбати не дуже приємні запах і смак. Білий шоколад особливо чутливий до сторонніх запахів, тому його слід зберігати в герметичній упаковці.

Нагрів

Масло какао має різні кристалічні форми. Кристалічні форми III та IV типу усуваються на стадії виробництва. Шоколад, який ми купуємо, містить кристалічні форми тільки V типу, температура плавлення яких становить приблизно 32 °C, тому шоколад буквально тане в роті. При високих температурах (наприклад, коли шоколад залишається в машині в спекотний день), більші кристалічні форми VI типу починають плавитися при температурі близько 37 °C. Наслідком цього є те, що первинний смак шоколаду псується, і він більше не тане в роті.

Зберігання в морозильній камері

Тести, проведені з шоколадом, який помістили в морозильну камеру при температурі -18 °C, показали, що в таких умовах властивості продукту зберігаються найкращим чином. Якщо Ви бажаєте зберегти різдвяні шоколадні частування, найкращий спосіб — це заморозити їх.

Зберігання в холодильнику

Шоколад у закритій упаковці може зберігатися в холодильнику при будь-якій температурі і рівні вологості на протязі декількох місяців без будь-яких наслідків для його смаку і запаху. У разі, якщо упаковка розкрита, шоколад потрібно перекласти в герметичний контейнер, щоб уникнути контакту з повітрям і запобігти вбиранню сторонніх запахів.

Порівняльні тести зберігання шоколаду при кімнатній температурі і зберігання в холодильнику показали, що через 3 місяці (якнайшвидше) у випадку з ніжним трюфелем, та через 6 місяців (якнайшвидше) у випадку зі звичайним молочним шоколадом різниця в якості очевидна. Що стосується шоколадних цукерок з кремовою начинкою, то рекомендується зберігати їх в холодильнику.

Висновок

  • Шоколад може залишатися свіжим протягом декількох років, якщо він зберігається в морозильній камері.
  • Набагато краще зберігати шоколад в холодильнику, ніж при кімнатній температурі (близько 20 °С).
  • Зберігання упакованого шоколаду в холодильнику не вимагає вибору певної температури або рівня вологості.

Однак, з точки зору автора статті, краще за все не зберігати ці дуже смачні та спокусливі ласощі, а без зволікання з’їсти їх відразу після покупки. Більшість шоколадних делікатесів слід коштувати якнайшвидше!

Багато любителів шоколаду безперечно погодяться з висловом ірландського письменника Оскара Уайльда: «Я можу протистояти всьому, крім спокуси».

Якщо Вам сподобалась ця стаття, підпишіться на нашу розсилку. Виникли будь-які питання? Будь ласка, напишіть нам, скориставшись формою коментарів під цією статтею, або приєднуйтеся до обговорення на нашій сторінці на Facebook.