Mēs nepārtraukti dzirdam par to, cik svarīgs ir sabalansēts uzturs un veselīgs dzīvesveids. Kādēļ sabalansētai diētai ir nozīmīga vieta mūsu dzīvē? Tā nodrošina mūs ar būtiskām uzturvielām! Veselīgs dzīvesveids iekļauj sevī arī pietiekamu miegu un fiziskās aktivitātes svaigā gaisā, vēlams saulainā laikā. Visi šie faktori pozitīvi ietekmē mūsu veselību. Pastāv tāda viela, kas unikālā veidā mūsu dzīvesveidu padara labāku – vitamīns D. Zemāk mēs atklāsim jums interesantus faktus par „saules vitamīnu”. Šie ieteikumi palīdzēs optimāli pielietot tos praksē.

 

Vitamīns D ir vienīgais no vitamīniem, kuru mums teorētiski nav nepieciešams uzņemt no pārtikas. Mūsu ķermenis būtībā var patstāvīgi to ražot, izmantojot saules ultravioleto starojumu. Ādai, aknām un nierēm ir būtiska loma šajā ražošanas procesā. Svarīgi, lai UV starojums ir pietiekamā daudzumā, tāpēc vairāk laika jāpavada ārā, vēlams maksimāli atsegt ādas virsmu. Latvijā ir mainīgi laikapstākļi, nav viegli uzņemt nepieciešamo devu visa gada garumā, tāpēc D vitamīna uzņemšana ar uztura bagātinātājiem arī spēlē savu lomu.

 

Vitamīns D – dienas deva, saule un uzturs

Noderīgi zināt – kaut arī mēs varam uzņemt D vitamīnu ar konkrētiem produktiem, šādā veidā praktiski nav iespējams nosegt visu mūsu ikdienas normu. Tādējādi svarīgākais faktors ir pašu sintēze ar saules gaismas palīdzību. Ideālā variantā tie ir 80-90 % no jūsu ikdienas normas. Atlikušie 10-20 % – pārtikas uzdevums. Cik liela ir diennakts norma? Sintēze un patēriņš kopsummā sastāda 20 mkg (20 mikrogrami = 0.02 miligrami) dienā – tāds būtu ieteicamais daudzums.

 

 

No praktiskā viedokļa tas nozīmē, ka mums būtu jāpavada saulē vismaz 20 minūtes dienā no aprīļa līdz septembrim, vēlams ar atklātām rokām, kājām un bez galvassegas. Taču kā mēs visi labi zinām, ziemā mums, Latvijas iedzīvotājiem, tā ir problēma – D vitamīns ir sava veida greznība. No oktobra līdz martam saules UV starojums vairs nav pietiekams, lai apmierinātu mūsu prasības. Par laimi, mūsu aknas spēj uzkrāt D vitamīnu. Taču lielākoties krājumu pietiek vien diviem-četriem mēnešiem. Tādēļ ziemā produkti, kuri ir piesātināti ar vitamīnu D, iegūst vēl lielāku nozīmi.

Mūsu platuma grādos D vitamīna deficīts nav nekas neparasts. Dažādām iedzīvotāju grupām D vitamīnu tiek rekomendēts patērēt 20 mkg dienā, lietojot uztura bagātinātājus. Šajās grupās ietilpst cilvēki gados un cilvēki, kuri gandrīz nepavada laiku saulē, piemēram, pansionāta iedzīvotāji. Tie cilvēki, kuri nosedz savu ķermeni reliģiozu vai ideoloģisku iemeslu dēļ, kā arī cilvēki, kuriem no dabas ir tumša ādas krāsa, bieži cieš no D vitamīna deficīta mūsu reģionā.

Ziemā visām Latvijas iedzīvotāju grupām tiek rekomendēts papildus uzņemt D vitamīnu. Pārmērīga lietošana ir ļoti reta un tikai pieaugušajiem – no 500 līdz 1000 mkg dienā. Šos rādītājus nevar sasniegt dabiskā veidā, kā arī, kad tiek ievērota rekomendējamā deva – 20 mkg. Ja neesat pārliecināti, labāk konsultējieties ar ārstu.

 

 

Saules gaisma jūsu šķīvī – ar D vitamīnu bagātā pārtika

D vitamīnu satur daudzi produkti, kas var būt kā papildinājums vasarā un noteikti gaidāmi viesi jūsu galdā ziemā. Taču ir produkti, kuros šis vitamīns ir ievērojamās devās. Noteikti jāpiemin dažas aukstūdens zivis: zutis, lasis, siļķe. Taču arī sēnes, olas, margarīns, saldais krējums un kausētais siers ir nozīmīgs D vitamīna avots.

5 mkg satur:

  • 80 g kūpināta siļķe vai cita veida siļķe
  • 600 g sēnes
  • 1 kg liellopu aknas
  • 20 olas un
  • 600 g margarīns vai kausētais siers.

Kā secinājums – mēs nevaram uzņemt 20 mkg dienā tikai no pārtikas. Pat, ja varam, tad ar lielām grūtībām, tāpēc mūsu ikdienas pārtikas uzņemšana īpaši neietekmēs mūsu D vitamīna krājumus.

Svarīgi piezīmēt, ka D vitamīns ir taukos šķīstoša viela. Tāpēc D vitamīns kā uztura bagātinātājs ir jāuzņem ar pārtiku, kura arī satur taukus. Tukšā kuņģī nav tauku, bet tie nepieciešami vitamīna asimilācijai.

 

D vitamīns – kāds ir tā uzdevums? Tā funkcijas un deficīta sekas

Tieši D vitamīna deficīta sekas bija par iemeslu pirmajiem pētījumiem, kuri atklāja mūsu saulainā vitamīna pamata funkcijas. 19. gadsimtā rūpnieciski attīstīto valstu bērniem, kuri maz redzēja saules gaismu, tika konstatēta kaulu deformācijas palielināšanās. Šī slimība, kuru izraisa D vitamīna deficīts, tiek saukta par rahītu. Pieaugušie arī cieš no D vitamīna deficīta sekām. Šajā gadījumā traucējums tiek definēts kā osteomalācija. Tas var izraisīt īpašu jūtību pret kritieniem un kaulu lūzumus. Iemesls – D vitamīnam ir svarīga loma kaulaudu metabolismā. Mūsu kauli ir lieli minerālu krājumi, un tieši šeit ir tik svarīgi pieslēgties mūsu D vitamīnam.

D vitamīns ir ļoti svarīgs arī mūsu imūnsistēmai. Tas aktivizē tā saucamo nespecifisko imūno aizsardzību. Tāpēc pētnieki pieņem, ka tas samazina respiratoro infekciju risku jebkurā vecumā. Plaši pazīstamas ir arī funkcijas, kuras uztur veselīgu cukura vielmaiņu un šūnu veselību. Tāpēc šo funkciju nodrošināšanai nepieciešami pietiekami D vitamīna krājumi. Kaut ari deficīts var izpausties tādos nespecifiskajos simptomos kā nogurums vai muskuļu vājums, tikai asins analīze spēj sniegt precīzu informāciju.

 

Veselība = laime

Ne tikai D vitamīns, bet arī citi vitamīni ir tikpat svarīgi mūsu organisma funkcionēšanā. Minerālu, mikroelementu un sekundāro augu vielu patērēšanai jābūt pietiekamai apjoma ziņā. Šo tā saucamo mikroelementu mijiedarbība padara mūs veselus, aktīvus un paaugstina mūsu pretestību pret infekcijām. Mūsu pārtikai ir noteicošā loma organisma nodrošināšanai ar uzturvielām, kas, proti, nav tikai vitamīns D, bet daudz, daudz citi vitamīni un minerālvielas. Tāpēc nepieciešams sabalansēts un daudzveidīgs uzturs, kurā iekļaujat daudz svaigu produktu. Jūsu Liebherr ledusskapis palīdzēs šajā jautājumā: nodalījums BioFresh garantē, ka jūtīgie vitamīni saglabāsies ilgāk, lai jūs varētu iegūt maksimālo lietderīgumu no jūsu pārtikas.

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk vai pievienojieties diskusijai Facebook!