Muna

Sa leiad oma külmikust ühe üksiku muna, kuid ei tea kui vana see on. Kas seda tohib süüa? Muna värskuse kontrollimiseks järgi lihtsalt nelja kasulikku näpunäidet.

Tõenäoliselt oled sa vähemalt korra elus avanud külmiku ukse ning mõelnud, et mis ajal soetati need kanamunad, mis on kenasti külmiku riiulile asetatud. Võib-olla sa isegi lõid neist mõne katki, et lõhna järgi aimata, kas munad on veel värskeid. Õnneks on meil paar kasulikku nippi, mille abil saad veenduda munade värskuses.

  1. Veekatse

Aseta muna külma veega täidetud kõrgesse klaasi. Kui muna jääb põhja, siis on see värske. Kui see aga tõuseb ja jääb püsima väikese nurga all, on muna pisut varem, kuid siiski kõlblik. Kui aga muna tõuseb pinnale, on see üsnagi vana ning tarvitamise asemel viska see parem ära.

Munad tõusevad pinnale seetõttu, et aja jooksul eraldub muna sees olev niiskus läbi munakoore ning see asendub õhuga. Mida rohkem õhku on munas, seda paremini ta hõljub ning seda vanem on muna.

  1. Mõrakatse

Löö muna puruks ning uuri munavalget ja –kollast. Kui munakollane on punnis ning –valge on kenasti ümber munakollase, siis on muna värske. Kui munakollane on aga lame ning munavalge voolav, siis on muna vana. Selle põhjuseks on munas sisalduvate proteiinide lagunemine aja jooksul. Just seepärast ei püsi munakollane ja –valge enam tihedalt koos ning muna on voolav.

  1. Loksutamise katse

Kui sa raputad muna ning selle seest ei kostu loksuvat häält, siis on muna värske ja seda võib süüa. Kui muna raputamisel kostub aga loksuv hääl, siis on sellesse pääsenud õhk ning sellist muna ei tohiks süüa.

  1. Parim enne kuupäev

Munakarbile on märgitud „parim enne“ kuupäev ning tootja garanteerib, et munad on kõlblikud vähemalt märgitud kuupäevani eeldusel, et neid on õigesti hoiustatud. Üldiselt on munad kõlblikud ka pärast märgitud kuupäeva möödumist, kuid alati tasub seda kontrollida meie eelpool kirjeldatud testidega.

Munade kasutamisel omab hügieen suurt rolli ning salmonella vältimiseks peaksid kindlasti tähelepanu juhtima järgnevale:

  • Osta alati kõige värskemaid mune ning kasuta neid mõistliku aja jooksul.
  • Hoia mune kümikus, sest salmonella väga harva levib alla 6-kraadises keskkonnas. Toatemperatuuril on tema areng aga väga kiire. Hilisem jahutamine ei aita levikut piirata.
  • Retseptides, kus on vaja kasutada toorest muna, kasuta alati vaid kõige värskemat muna.
  • Hommikusöögiks mõeldud mune keeda vähemalt 5 minutit keevas vees.
  • „Parim enne“ kuupäeva möödumisel võib mune tarbida vaid siis, kui neid on põhjalikult küpsetatud. Salmonella hävib 70 kraadi juures.
  • Kui munakoor on katki, siis tuleb seda kasutada koheselt ning ainult sellistes toitudes, kus muna korralikult läbi küpseb.

Kus peaks mune Liebherri külmikus hoidma?

Mune võib hoida tavalisel riiulil kuni 15 päeva, kuid BioFresh sahtlis kuni 45 päeva.

Kui sul tekkis küsimusi selle artikli kohta, siis ühine vestlusega meie Facebooki lehel või jäta kommentaar selle postituse alla.