šokolaad

Kas šokolaadi ja pralineed võib külmikus säilitada? Mida tuleks selle juures silmas pidada? Loe lähemalt, et teada saada, kuidas šokolaadi õigesti säilitada.

Kallid šokolaadisõbrad,

Kuulus filmitsitaat ütleb: „Elu on nagu kommikarp. Sa ei tea iial, mis tuleb järgmisena.“ Šokolaad on maitsev vahepala, mida saab nautida mitmel moel. Täna uurime lähemalt, kuidas seda hoiustada tuleks.

On soe suvepäev. Oled jätnud batooni aknalauale või autosse. Sa märkad seda alles siis, kui šokolaadist on alles midagi, mis meenutab venivat šokolaadipiima. Maiustuse päästmiseks asetad sa selle külmikusse, kuid avastad hiljem, et taas tahenenud šokolaad ei näegi väga isuäratav välja. Lisaks muutunud kujule märkad sa maiuse pinnal valgeid plekke. Kiire järeldus oleks see, et külmutamine on šokolaadi mingil moel rikkunud. Kindlasti on muutunud maiustuse maitse? Lühenenud selle säilivusaeg? Või ehk on šokolaadi asetamine külmikusse või isegi sügavkülma täiesti normaalne?

Uurime järele.

Mis mõjutab šokolaadi säilivust?

Oksüdeerumine:

Oksüdeerumine algab siis, kui šokolaad puutub kokku õhu ja valgusega. Šokolaadis peituv rasv muudab lõhna ja maitseomadusi. Õnneks sisaldab kakaouba looduslikke aineid, mis aitavad seda protsessi aeglustada. Kuna tumedas šokolaadis on rohkem kakaoube, siis on see piimašokolaadist paremini oksüdeerumise vastu kaitstud. Valge šokolaad ei sisalda ube sootuks, mistõttu on see täiesti kaitsetu oksüdeerumise vastu. Eriti tundlik on valge šokolaad õhu ja valguse suhtes. Selleks, et oksüdeerumist vältida, peab valge šokolaad olema õhu- ja valguskindlas pakendis.

Difusioon

Väliskeskkonnas olevad ained võivad pääseda läbi pakendi ning imbuda šokolaadi. Vesi või alkohol võib aga eralduda täidisest ning jõuda väliskeskkonda. Seepärast pakendataksegi täna šokolaadi valdavalt suletud plastikpakenditesse. Samas paljud meist mäletavad alumiiniumi sisse pakendatud ning paberiga ümbritsetud šokolaaditahvleid.

Ostwaldi protsess

Nii nagu jääkristallid, muutuvad ka kakaokristallid aja jooksul suuremaks – seda fenomeni tuntakse Ostwaldi protsessina. Värvuselt valged kristallid võivad tekkida šokolaadi pinnale. Kõnealust protsessi kiirendab temperatuuri kõikumine. Võib-olla oled seda isegi märganud, kui oled jätnud šokolaadi ööseks külmale aknalauale. Päeval soojenedes hakkab šokolaad „higistama“. Kakaovõi jääb pinnale ning tekib valge kiht, mis ei ole halva maitsega ega kahjulik, kuid ebaisuäratava välimusega.

Niiskusimavus

Šokolaadi veesisaldus on umbes 0.6. Ilma kaitsva pakendita võib vee sisaldus kiiresti tõusta, mille tagajärjeks on meile juba tuttavad valged laigud maiuse pinnal. Halvimal juhul võib tekkida isegi hallitus. Seepärast ongi korralikult pakendatud šokolaad mikroobide seisukohast äärmiselt turvaline, kuna ta on hallituse eest hästi kaitstud.

Maitse ja lõhn

Šokolaad imab kergesti sisse rasvas lahustuvaid kemikaale, mis sisalduvad juustus, kalas ja lihas. See võib kiiresti muuta šokolaadi maitse „vanaks“. Valge šokolaad on eriti aldis võõraste lõhnade suhtes, mistõttu tuleks seda hoida õhukindlas ja lõhnavabas pakendis.

Kuumus

Šokolaadivõid on võimalik valmistada mitmel moel. Näiteks 3. ja 4. tüübi kristallid eemaldatakse tootmise käigus ning meile tuttavas šokolaadis kasutatakse vaid 5. tüübi kristalle, mille sulamispunkt on umbes 32 kraadi. Šokolaad sõna otseses mõttes sulab suus. Suurema kuumuse juures tekivad 6. tüübi kristallid, mille sulamispunkt on 37 kraadi. Niisugune šokolaad ei maitse hästi ega sula suus.

pralineekommid

Mida see kõik tähendab?

Sügavkülmas säilitamine

Eksperimendid on näidanud, et šokolaadi hoidmine -17 kraadi juures aitab selle omadusi väga hästi säilitada. Kui sa soovid pühadest üle jäänud komme alles hoida, siis sügavkülm on parim meetod.

Külmikus säilitamine

Kui šokolaad on originaalpakendis, siis võib seda iga niiskustasemega külmikus hoida kuid ning seejuures ei pea sa kartma, et selle maitse võiks muutuda. Kui pakend on aga avatud, siis tuleb šokolaadi hoida õhukindlas anumas. Sel moel ei riku muud aroomid šokolaadi maitset.

Võrdlustestid näitavad, et toatemperatuuril ja külmikus hoitud šokolaadi vahel ilmnevad erinevused umbes 3 kuni 6 möödumisel. Pralineede puhul tuleks kindlasti hoida maiustusi just külmikus ja mitte toatemperatuuril.

Kokkuvõte

  • Šokolaadi saab värskena sügavkülmikus hoida aastaid.
  • Šokolaadi hoiustamine külmikus on parem kui toatemperatuuril.
  • Pakendatud šokolaadi hoiustamisel ei pea külmikus hoidma kindlat niiskustaset.

Artikli autori hinnangul eksisteerib alati võimalus ka šokolaad koheselt ära süüa. Samal meelel on ka paljud šokolaadisõbrad – mõnus maius maitseb kõige paremini siis, kui  ta on võimalikult värske.

Kui sulle meeldis see postitus, siis liitu meie uudiskirjaga. Kui sul on küsimusi šokolaadi hoiustamise kohta, siis kirjuta kommentaar selle artikli alla või liitu aruteluga meie Facebooki lehel.