Värske kala

Värske kala mitte üksnes ei maitse hästi, vaid see on ka ülimalt tervislik. Kuid äsja püütud kala värskuse säilitamiseks tuleb selle hoiustamisel äärmiselt tähelepanelik olla. Hoolimata teada-tuntud tarkusest, mille kohaselt on kuum pann parim koht, kuhu värske kala panna, soovime me aeg-ajalt kala ja koorikloomi mõned päevad hoiustada.

Ei ole sugugi üllatav, et toitumisteadlased soovitavad nädalas vähemalt korra kala süüa – maitseb see ju nii hästi ja on seejuures ülimalt tervislik. Kuid kala värskus ei pruugi säilida kauaks, kui seda õigesti ei külmutata. Õnneks on Liebherri külmikutel olemas kõik vajalik, et kala ideaalselt säilitada. Kuid isegi siis, kui sul on kasutada parim tehnika, tuleb kala puhul nii mõndagi meeles pidada.

Kontrolli kala värskust juba poes

  • Mida värskem on kala, seda kauem püsib ta värskena ka külmikus. Ent kuidas me teame, et kala ikkagi on värske?
  • Kala peaks olema sisuliselt lõhnatu või lõhnama üksnes mere järele. Mida vanem on kala, seda tugevam on ta lõhn.
  • Läikiv, kindel ning elastne pealispind on märgid värskusest.
  • Kala silmad ütlevad nii mõndagi. Väga värske kala silmad on punnis, heledad ning läbipaistvad. Tuhmid, lamedad ja hallid silmad on märk vanast kalast.
  • Lõpuste sisemus peaks olema erkpunane ja läikiv. Mida kollakamad/pruunikamad või mida eraldunumad nad on, seda vanem on kala.
  • Kui võimalik, vajuta nimetissõrmega kala nahale. Värske kala puhul ei tohiks jääda jälge, vaid nahk tõmbub sirgu niipea, kui eemaldad oma sõrme.
  • Ideaaltingimustes peaks kauplus hoidma kala jää sees, mitte jää peal, et see oleks ühtlaselt jahutatud.

Õige temperatuur on vaid pool võitu

Üldiselt mõjutavad toidu säilivusaega mikroorganismid ning külmutamine aitab mikroorganismide tegevust aeglustada, mis omakorda pikendab toidu säilivusaega. See peab paika ka kala puhul. Samas tuleb arvestada sellega, et tavaliste külmikute töötemperatuur on sageli liiga kõrge, et hoiustada kala ja koorikloomi, mida tuleb hoida temperatuuril -2°C kuni 0°C. Nii tohibki kala tavalises külmikus hoida vaid päeva. Loomulikult võib alandada külmiku temperatuuri, kuid see muudaks õhu liiga jahedaks teiste toiduainete jaoks. Nii ongi parim variant täita suletud karp jääkuubikutega ning siäitada kala selle sees. Sel moel säilib kala tavalises külmikus üks kuni kaks päeva kauem.

BioFresh ja BioFresh-Plus külmikute omanikel on asi pisut kergem. BioFresh sahtlites hoitakse temperatuuri püsivalt 0 kraadi ringis, mis aitab koheselt pikendada kala säilivusaega kahe päevani.

biofresh sahtel kalaga

-2°C juures saab BioFresh-Plus sahtlis kala säilitada kuni 4 päeva

BioFresh-Plus sahtlis püsib kala värskena kuni neli päeva. Nõnda sobivad BioFresh ja BioFresh-Plus külmikud suurepäraselt neile, kes soovivad regulaarselt süüa kala või muid värskeid mereande.

Suuremate koguste hoiustamine

Harrastuskalurid soovivad sageli külmutada suures koguses kala. Selleks peab kala olema ülimalt värske ning enne sügavkülmutamist  tuleb see puhastada, pesta ning seejärel kuivatada, et eemaldada kogu üleliigne vesi. Parimal juhul valmistatakse kala külmutamiseks ette esimesel võimalusel pärast saagi püüki. Kui sa oled kala ise püüdnud, siis peaksid selle puhastama ja fileerima ning eelkülmutama pakendita alusel, et vältida kala kokkukleepumist. Hiljem võid kala või fileetükid panna külmutuskottidesse, et neid kompaktselt ja täielikult külmununa sügavkülmas hoiustada.

Õige ja õhukindla pakendi kasutamine on samuti väga tähtis. Selleks tuleb valida spetsiaalne külmutuskott, mis aitab luua ideaalsed säilitustingimused, kui kala on õhukindlalt pakendatud. Igale kotile tuleks peale kirjutada kuupäev, mil kala pakendati, selle kaal, kala liik ning planeeritud kasutuseesmärk.

Värske kala

Värske kala pole üksnes maitsev, vaid ka väga kasulik! Me jagame sinuga kasulikke näpunäiteid, et kala võimalikult hästi säilitada.

Suuremate koguste puhul tuleks enne hoiustamist aktiveerida Liebherri SuperFrost funktsioon. See aitab kiiresti alandada sügavkülma või sügavkülmkirstu temperatuuri, et saavutada kiire jahutus ning välistada võimalus, et sügavkülma sisetemperatuur tõuseb, kui sellesse asetada suur kogus külmutamata toiduaineid.

Pane tähele: sügavkülmutatud kala ei tohiks hoiustada kauem kui 6 kuni 12 kuud (sõltuvalt rasvasisaldusest), kuna kalas sisalduv rasv võib aja jooksul roiskuda.

Kuidas sulatada kala?

Külmutatud kala tuleks sulatada vaikselt külmikus. Kui soovid kala kasutada supis või hautises, siis võid kasutada ka pooleldi sulatatud kala. Ahjus küpsetamiseks või pannil praadimiseks mõeldud kala tuleb enne kasutamist täielikult üles sulatada.

Kui sul on küsimusi BioFresh-Plusi kohta, siis võta meiega ühendust! Kasuta kommentaarivälja selle artikli all või ühine vestlusega meie Facebooki lehel.