Karahvin

Ülima veinielamuse saavutamiseks on kvaliteetne kristallist karahvin lausa hädavajalik. Miks aga on veini kallamine karahvinist sedavõrd oluline? Sellest räägib täna Liebherri veiniekspert Frank Kämmer.

Igaüks meist on varem või hiljem selle probleemiga silmitsi seisnud – põhjalikust loputamisest hoolimata muutub karahvini klaas aja jooksul uduseks ning selle külge jäävad veinisetted. Paljudel karahvinidel on väga kitsas kael, mis teeb mehaanilise puhastamise väga keeruliseks (kui mitte võimatuks). Kuid kogenud sommeljeed teavad üht trikki, mille abil saab klaasi puhtuse taastada. Kaltsiumi ja klaasi külge kinnitunud jääkide eemaldamiseks täida karahvin sooja veega ning lisa sellesse 1 või 2 hambaproteeside puhastustabletti. Jäta karahvin ööks seisma ning seejärel loputa seda korralikult – mitu korda. Pärast puhastust näeb karahvin välja kui uus!

Punased veinid tuleb karahvini valada

Dekanteerimine ehk veini ettevaatlik valamine karahvini on absoluutselt vajalik kõrge kvaliteediga punaste veinide puhul. Selleks on mitu põhjust:

  1. Õhutamise tagajärjel muutub noor vein täidlasemaks, kuna selles sisalduv tanniin muutub pehmemaks.
  2. Vanemates punastes veinides on mõnikord setted ladestunud. Ettevaatlikult kallates jäävad need pudeli põhja ning karahvinist saab nautida puhast veini.
  3. Pärast avamist võivad väga vanad veinid olla maitse poolest tuhmid. Siin aitab õhutamine veini maitseomadustel esile kerkida ning mõnikord ka soovimatutel ainetel nagu näiteks äädikhappel aurustuda.

Tasub ära märkida, et ka paljudele nüansirikastele valgetele veinidele tuleb karahvinis „hingamine“ kasuks.

Sommeljee karahviniga

Kui sulle meeldis see artikkel, siis liitu kindlasti meie uudiskirjaga, et saaksid kursis olla kõikide uudistega Liebherri värskuse maailmast.

Kui sul on küsimusi või soovid kommenteerida seda artiklit, siis kasuta kommentaarivälja artikli all või ühine vestlusega meie Facebooki lehel.

Artikli autor on Frank Kämmer.