Punane vein

Tegemist on tavalise ja sageli ettearvamatu olukorraga: sa oled avanud suurepärase veinipudeli, kuid ei tarbi seda ühe korraga ära. Sa sooviksid nautida ülejäänut mõnel teisel korral, kuid ei ole päris kindel, kui kaua avatud vein säilib.

Vein on üks pikema säilivusajaga toiduaineid. Korralikult suletud ja vaid mõne milligrammi sulfiidiga kaitstud kvaliteetveini võib hoiustada ja nautida aastate (mõnikord lausa aastakümnete) vältel ning paljude veinide maitseomadused aja möödudes paranevad. Kui aga pudel kord avatakse, siis puutub vein kokku oma suurima vaenlasega – hapnikuga. Selle tulemusel algab aeglane oksüdeerumise protsess, mille tulemusel veini maitseomadused muutuvad tuntavalt. Värskus ja terviklikkus kaob, maitsenüansid hääbuvad ning vein muutub mittemidagiütlevaks.

Tanniin kaitseb hapniku eest

On väga raske üldistada ja öelda, kui kiiresti oksüdeerumise protsess veinis kulgeb. Reeglina tugevama struktuuriga ja magusamad veinid peavad oksüdeerumisele kauem vastu kui kerged, delikaatsed ja madala happelisusega veinid. Punaste veinide puhul mängib tanniin väga suurt rolli. See looduslik koostisosa, mida leidub küllaldaselt punastes veinides, annabki veinile kergelt kuiva maitse ning toetab täidlase punase veini struktuuri. Lisaks on tanniin võimas antioksüdant, mis vähemalt mõne aja vältel kaitseb veini hapniku eest.

Millal ei tasu riskida

Kui kaua võib avatud pudelist veini tarbida, on vägagi subjektiivne küsimus, millele peab igaüks vastama ise. Isegi kui veinil puudub mahlasus ning see pole enam sama kvaliteetne kui pärast avamist, võib selle maitse olla veel üsnagi hea. Kuid niipea, mil võib märgata oksüdeerumise märke – tumedam värv, ilmetu välimus ning tajutav muudatus maitses ja aroomis, mis meenutab muljutud õunu, siis pole vein enam nauditav.

Ka punane vein kuulub külmikusse

Selleks, et oksüdeerumisest tulenevat kvaliteedilangust aeglustada, tuleks avatud pudeleid hoida jahedas ja kinnisena. Nõnda on parim koht avatud veini (jah, ka punase veini) hoiustamiseks külmik, sest madalam temperatuur aeglustab oluliselt oksüdeerumise protsessi. Sel moel peaks kõik veinid püsima kõlblikena ka 2-3 päeva möödudes. Eriti hea struktuuriga veinid võivad kesta kuni nädala. Samas ei tähenda veini maitse langus seda, et sa ei tohiks veini enam nautida – niisugune vein sobib väga hästi näiteks toidu valmistamiseks.

Kui sa nautisid seda postitust, siis liitu meie uudiskirjaga, et olla kursis kõige värskemate Liebherri uudistega.

Kui sul on küsimusi, siis võta meiega ühendust, kasutades kommentaarivälja selle artikli all või ühine vestlusega meie Facebooki lehel.

Autor: Frank Kämmer