Kas pikalt laagerunud vein on parem vein?

Reeglina peetakse pikalt laagerdunud veini väga kvaliteetseks, mistõttu on see veinihuviliste seas väga populaarne. Kuid mitte kõik veinid ei muutu aja jooksul paremaks. Liebherri sommeljee, Frank Kämmer räägib meile, kuidas laagerdumine veini kvaliteeti mõjutab.

Vein on väga ebatavaline jook, kuna tema säilivusaeg võib õigetes tingimustes olla hämmastavalt pikk. Kuigi veinis on vaid mõned milligrammid sulfiteid, mis kaitsevaid jooki oksüdeerumise eest, jääb mõnikord meile mulje, et veinil on imetabane võime peatada aeg ning elada mõnikord isegi sajandite vanuseks! Üldiselt ei tasuks aga vanade veinidega seotud legende tõepähe võtta. Nii kurb kui see ka poleks, saavad veinisõbrad, kes jälgivad reeglit „mida vanem, seda parem“ moel või teisel pettumuse osaks.

Laagerdumine – sort on võtmetähtsusega

Tegelikkuses on selliseid viinamarjasorte küllaltki vähe, mille mahlal on tõeliselt väärikad ja laagerdumiseks sobilikud omadused. Laias laastus saame jagada veinid kolme kategooriasse: need, mille kvaliteet seistes langeb; seejärel veinid, mille kvaliteet teatud ajani püsib ning viimasena veinid, mille kvaliteet veinikeldris pika aja vältel tõuseb. Esimesse ja kõige suuremasse gruppi kuuluvad lihtsad lauaveinid, mida tarbitakse igapäevaselt. Neid toodetaksegi just selle eesmärgiga, et veini maitse oleks võimalikult hea värskena ning sääraseid veine ei tasuks kunagi suures koguses osta, eesmärgiga neid hiljem tarbida. Kõrgema kvaliteediga veine võib olenevalt päritolust ja viinamarjasordist teatud aja vältel veinikeldris säilitada. Samas tuleb silmas pidada, et laagerdumise käigus veini iseloom muutub ning see muutus ei pruugi alati positiivne olla ning sellega ei kaasne automaatselt veini kvaliteedi paranemist. Sama kehtib ka kolmanda kategooria veinide – tõeliselt kvaliteetsete veinide kohta. Jah, väga kvaliteetsete veinide puhul on see pigem erand, et aastate jooksul maitseomadused ei parane, kuid isegi parimate veinide puhul ei maksa eeldada, et laagerdumine aitab veini omadusi paremini esile tuua ning selle kvaliteeti tõsta.

Vein ei ole igavene

Igal heal veinil, isegi parimal veinil on oma kindel eluiga, mis ei ole lineaarne, vaid ka veini omadusi iseloomustab tõus ja kõrghetk, millele järgneb langus. See tähendab, et teatud aja möödudes saavutab kvaliteetvein haripunkti ning tõeliselt hea veini kvaliteet püsib sellisena lausa mitu aastat. Kuid lõppude lõpuks on ka veinid surelikud, mis tähendab, et pärast maksimaalse kvaliteedi saavutamist algab langus, mis loodetavasti on aeglane ja rahulik. See ei tähenda, et vein poleks enam joodav – vastupidi, ka haripunkti ületanud kvaliteetvein on endiselt väga maitsev, kuid sellesse tuleb suhtuda austusega, et väärtustada ja nautida tõeliselt kaua laagerdunud veinile omaseid maitsenüansse.

Autor: Frank Kämmer

Kui sulle meeldis see artikkel, siis liitu meie uudiskirjaga! Nii leiad värskeimaid Liebherri uudised ning põnevad artiklid veinist ja toidust otse oma postkastist. Kui sul on küsimusi selle artikli kohta, siis kirjuta meile. Kasuta kommentaarivälja selle artikli all või ühine aruteluga meie Facebooki lehel.