On teiega kunagi midagi sellist juhtunud? Istute säravvalge laudlinaga kaetud laua taga, kui järsku põneva vestluse hoos läheb ümber veiniklaas ja hinnaline laudlina on koheselt kaetud punaste veiniplekkidega. Mida aga sellisel juhul teha?

Ei ole mingit mõtet üritada veiniplekke eemaldada kahtlase väärtusega koduste nippidega, nagu proovida loputada plekiga kohta valge veiniga või raputada veiniplekkidele soola. Sellised meetodid teevad olukorda vaid hullemaks.

Uuring pühendus erinevatele plekkide eemaldamise meetoditele

15 aastat tagasi korraldas California Davise Ülikool erinevate meetoditega kangastelt plekkide eemaldamise efektiivsuse uurimustöö. Selles uuringus võrreldi kaheksat erinevat plekkide eemaldamise meetodit, sealhulgas nii kauplustes müüdavaid plekieemaldeid kui ka populaarseid koduseid vahendeid.
Uuring tuvastas et isegi poodides leiduvate plekieemaldite efektiivsus erineb tohutult, ning loomulikult ei sobi kõik vahendid kõikidele kangatüüpidele. Lisaks sellele võib täielikult kasutuna kõrvale heita ka kõikvõimalikud linnalegendidest tuntud ja laialt kasutatavad kodused meetodid.

Punase veini plekid: sool oli täiesti kasutu

Plekile soola raputamine ei omanud uuringus mingit efekti, ning katse plekki välja pesta valge veiniga ei andnud samuti mingit tulemust. Vaevumärgatav muutus oli näha vaid nailoni puhul.
Mitmete kangaste puhul tegid need võtted olukorra aga veelgi hullemaks. Mis ei ole tegelikult üllatav, arvestades et paljude kangaste värvimisel lisatakse värvile selle kangasse paremini imendumiseks just soola.

Vedelseebi ja vesinikperoksiidi lahuse segu võib aidata

Uuringus tuli testi võitjaks aga lihtne segu, mis sisaldas võrdses osas vedelseepi ja vesinikperoksiidi lahust. See segu suutis üsna edukalt eemaldada ka punase veini plekke. Kõll aga töötab see lahendus vaid valgete laudlinade puhul. Järelikult on lihtsaim ja ohutuim lahendus jätkuvalt see, mida kasutavad ka restoranid – viia laudlina professsonaalsesse keemilisse puhastusse, kuna nende erivahenditele ei ole selliste plekkide eemaldamine mingi probleem.