Бактерії та віруси, завжди є навколо нас. Однак деякі з них зовсім не налаштовані доброзичливо до нас або до нашої їжі. Добра новина полягає в тому, що з допомогою кількох простих гігієнічних методів ми можемо подбати про своє здоров’я, якість продуктів та термін їхнього зберігання. Ми розкажемо вам як не лише приготувати, а ще і правильно зберігати здорову та смачну їжу!

Збудників, тобто інфекційних бактерій або вірусів, можна знайти в нашій їжі, у холодильниках та на робочих поверхнях кухні. Це може призвести до харчових отруєнь або харчових інфекцій. Харчові отруєння виникають, коли бактерії в їжі виробляють токсини, які потім всмоктуються в організм через уражені продукти. Харчові інфекції, з іншого боку, виникають саме через те, що мікроб потрапляє всередину, чим і завдає шкоди людині.

Їжа у безпеці

Наш холодильник — це розумний метод захисту від харчових отруєнь та інфекцій. Їжа не тільки довше залишається свіжою, а ще й захищена від небажаних співмешканців у вигляді мікробів. За несприятливих умов, як-от низькі температури, вони не намагаються розповсюдитися. Проте холод не вбиває маленьких ворогів, але загальмовує збільшення їхньої популяції. А оскільки інфекційна доза є визначальною в розвитку зараження, це дуже важливо.

Аби гарантовано винищити всіх мікробів нам потрібне тепло. Збудники не витримують високі температури (70–80°C). Тож: охолодження уповільнює збільшення популяції та вироблення токсинів, а тепло вбиває мікробів. Однак, навіть за низьких температур холодильника, деякі мікроби продовжують розмножуватися. Єдиний спосіб їх винищити — дуже сильний холод, наприклад, як у морозильних камерах. Це також пояснює довготривалість зберігання заморожених продуктів. Але не лише холод може допомогти з уповільненням швидкості розповсюдження мікробів. Кислотний рівень pH або низький вміст води теж зазвичай впливають на збільшення кількості мікробів. Саме цьому деякі продукти псуються швидше, ніж інші.

Гігієна холодильника: догляд та ще раз догляд

Місце, у якому протягом тривалого часу зберігається їжа, заслуговує на особливий догляд! Тому ми рекомендуємо регулярно мити холодильник із м’якими очисними засобами. Більше інформації можна знайти в нашому матеріалі про очищення холодильників. Крім того, їжу потрібно зберігати в герметичній тарі, адже це також сприяє гігієні. Аби уникати підвищення температур у холодильнику, слід зберігати в ньому лише ту їжу, яка охолола. Приготовані продукти необхідно дуже швидко охолоджувати, оскільки, як відомо, низькі температури гальмують поширення мікробів. У цьому допоможе така хитрість: помістіть посуд із готовою стравою в миску з холодною водою та кубиками льоду на кілька хвилин. Після цього їжу можна помістити в холодильник або морозильну камеру.

Руки, робочі поверхні, приладдя: поради для чистої кухні

Ще під час приготування ми можемо багато зробити для того, щоби захистити їжу та свій організм від мікробів. Зазвичай ми самі передаємо мікроби до продуктів. Наявність певної кількості бактерій у нашому організмі є цілком здоровою та природною. Добре відомо, що кашель, чхання або відкриті рани передають мікроби. Але навіть без хвороб із рук, чи з одягу мікроби можуть потрапляти прямо в нашу їжу. Тому просте правило поведінки перед приготуванням їжі таке: мийте руки! Зніміть прикраси та покрийте відкриті рани, якщо вони є, водонепроникною маззю, а краще — одягніть гумові рукавички. Миття рук під час приготування також доцільне, якщо ви зіткнулися із сирим м’ясом чи рибою, або немитими фруктами та овочами.

Миття рук

Чисті руки – запорука чистоти на кухні

Утримуйте робочі поверхні та кухонне обладнання в такій самій чистоті, як і ваші руки. До речі, для збереження чистоти кухні не потрібні сильні мийні чи дезінфекційні засоби. Вони приносять більше шкоди, ніж користі. Мийної рідини, універсального очищувача і, можливо, очисного засобу — абсолютно достатньо. Регулярно протирайте кухонні стільниці. Під час приготування пам’ятайте: поверхні та посуд, що контактували із сирою чи немитою їжею, не повинні потім контактувати з приготованою чи вимитою їжею.

Для здорової атмосфери в приміщенні обов’язково регулярно спорожняйте свої смітники. Урни для сміття кожного разу слід ретельно очищати. Деякі речі на вашій кухні також потребують регулярної заміни. Хоча скатертини можна мити кілька разів за температури не менше 60°C, час від часу їх слід замінювати. Так само як губки та щітки.

Здорова їжа для стійкого організму

Так, гігієна на кухні має велику вагу в боротьби з мікробами, але власна захисна система організму також важлива в питанні запобігання інфекцій. Імунітет проти інфекційних мікробів, серед іншого, може бути підвищений здоровим і збалансованим харчуванням.