Kindlasti on paljudel meist lapsepõlvemälestuste hulgas ka hetked, kus viimase (seitsmenda?) pannkoogiga sai taldrik ohtralt lisatud siirupist või moosist nii põhjalikult puhtaks tehtud, et see lausa läikis ja seejärel ennast rahulolevalt kuid ägisedes laua tagant püsti aetud.

Ka täiskasvanuna tahaksime vahest nautida lausa mitut pannkooki koos ahvatlevalt magusate lisanditega. Me teame aga üha enam, et sellise käitumisega kipuvad lisakalorid ja -kilod lausa müstilise kiirusega kogunema.

Niisiis, kas on olemas tervislikumaid alternatiive traditsioonilisele pannkoogiretseptile ja suhkrust nõretavatele lisanditele?
Õnneks on selle küsimuse vastuseks kindel jah!

Tervislikumad pannkoogid

Tegelikult on olemas lausa lugematu hulk erinevaid viise, kuidas valmistada pannkooke kasutades tervislikke toiduaineid. Loomulikult tuleks kõiki neid tervislikumaid pannkooke küpsetada ka kas kookosõli või väiksema kalorisisaldusega pihustatavate õlidega.

Avokaadopannkoogid

Alustame veidi ootamatu ideega – kasutada ühte kõige populaarsematest puuviljadest (jah – avokaado on puuvili).
Lisades tavalisele pannkoogitaignale ühe avokaado (4 sööja kohta ) ning veidi laimi- või sidrunimahla ja soola, saate tulemuseks pannkoogid, mis on toitvamad, täidavad paremini kõhtu ja näevad ka paremad välja, mis tähendab et tõenäoliselt kasutate ka vähem mittetervislikke kastmeid ja sööte ilmselt ka väiksema portsjoni.

Tervislikud valgupannkoogid

Teine põnev võimalus on lisada pannkoogitaignale kulbitäis valgupulbrit. Erinevate maitsete proovimiseks võite kasutada maitsestatud valgupulbreid, või kui soovite klassikalise maitsega pannkooke, hoopis maitsestamata versiooni. Lisatud valk suurendab küll kalorite hulka, kuid ühtlasi tähendab, et sööte tõenäoliselt väiksema portsjoni ning saate lihtsamalt kätte päevase vajaliku miinimumkoguse valku, mis tihti tavapärase toiduvalikuga ei pruugi õnnestuda. Samuti on ka toitvamate valgupannkookide puhul tavaliselt söödavad portsjonid endalegi märkamatult väiksemad.

Madala kalorisisaldusega pannkoogid

Vaatame veidi numbreid: Tavaline pannkook ilma kastmete ja lisanditeta sisaldab suurusest ja koostisest sõltuvalt 80 – 250 kcal. selle numbri saab aga vähendada 70 kalorini, kui kasutada 10 pannkoogi valmistamiseks 115 grammi tavalist jahu, näpuotsaga soola, paari keskmise suurusega muna ja 300ml rasvavaba piima ning 90ml vett.

Jahuvabad kaerahelbepannkoogid

Need tervislikud ja maitsvad pannkoogid koosnevad vaid kolmest osast:

  • 1 keskmine banaan
  • 2 keskmist muna
  • 50-60 grammi kaerahelbeid

Kaerahelbepannkookide valmistamiseks on lausa kolm lihtsat võimalust:

Paksemate, tervete kaerahelvestega pannkookide valmistamiseks hõõruge banaan kausis kahvliga pehmeks, lisage muna ning segage vispliga põhjalikult läbi. Lõpuks lisage kaerahelbeid seni, kuni taigen on piisava paksusega.
Ühtlaste ja kohevate pannkookide valmistamiseks segage kõik koostisosad kannmikseris ühtlaseks massiks. Väiksema rasva- ja kalorisisaldusega pannkookide valmistamiseks kasutage aga kahe terve muna asemel kolme munavalget, jättes munakollase välja.

Tervislikumad kastmed ja lisandid

Nagu varem mainitud, on suure hulga siirupi, moosi või lausa mitme lusikatäie suhkru alla uppuvad pannkoogid tavaline nähtus. Tegelikult on aga palju erinevaid, vähemalt sama hea maitsega, kuid tervislikumaid alternatiive.

Soovitame proovida näiteks neid lisandeid:

  • Väike viilutatud banaan koos riivitud tumeda šokolaadiga.
  • Vähese rasvasisaldusega jogurt mustikate, maasikate või vaarikatega.
  • Suhkruvaba õunakaste – sobib eriti hästi moosi asemel.

Kui soovite toituda tervislikumalt, ei tähenda see, et pühapäevahommikust pere ja pannkookide seltsis tuleks loobuda!