Värsked maitsetaimed mitte ainult ei lisa toidule maitset, vaid on ka äärmiselt kasulikud. Maitsetaimed on optimaalne viis tervisliku kuid maitseteküllase toitulaua loomiseks. Loe edasi avastamaks, millised maitsetaimed on eriti põnevad ja armastatud, ning miks neid tasuks kasutada.

Paljudele meist on maitsetaimed igapäevaelu osaks – ja seda mitte ainult toidulisandina. Taimed on tihti ka väga tõhusad erinevate haiguste vastu võitlemisel. Maitsetaimed annavad  valmistamisel toidule just selle pisikese maagilise osa, mis maitseelamuse eriliseks muudab. Retseptist ja aastaajast sõltuvalt saame toitude maitsestamiseks kasutada tohutut valikut erinevaid maitsetaimi.

Mõned kõige tuntumatest maitsetaimedest on:

  • Karulauk
  • Petersell
  • Rosmariin
  • Murulauk
  • Basiilik
  • Till

* Karulauk valmib kevadel ning tänu selle omapärasele maitsele aetakse karulauku tihti segamini küüslauguga. Karulauk sobib suurepäraselt näiteks suppidesse või pestosse.
* Petersell on suurepäraseks vitamiinide ja mineraalainete allikaks, sisaldades suurel hulgal B ja C vitamiini ning kaaliumi.
* Rosmariin lisab põnevat maitset grillitud roogadele. Seda on hea kasutada ka vahemere retseptide järgi valmistatud toitudele unikaalse maitse andmiseks.
* Murulauk on täiuslik lisand kõikidesse suppidesse. Murulaugu on ravitoimel on tähtis roll ka seedimise parandamisel.
* Basiilik on eriti levinud Itaalia köögis, eriti tomatikastmetes, pestos ja mozarella juustuga valmistatud tomatiroogades.
* Till on fantastiliseks lisandiks keedetud kartulite juurde, aga sobib täiuslikult ka erinevate liharoogade või mereandide maitsestamiseks.

Kuidas maitsetaimi säilitada

Värskeid maitsetaimi saab säilitada kolmel erineval viisil.
Esimene võimalus on asetada taimed vaasi või sarnasesse veega täidetud anumasse. Kui sa aga soovid säilitada neid kauem, peaksid asetama maitsetaimed külmiku Biofresh-sahtlisse või sügavkülmikusse. Biorfresh-sahtlis säilivad maitsetaimed värskena kuni 2 nädalat. Kui soovid aga taimi  säilitada mitme lausa kuu vältel, peaksid neid hoidma hoopis sügavkülmikus. Nii säilivad maitsetaimed söödavana kuni 10 kuud, kuid aja jooksul nende maitse nõrgeneb. Kui soovid säilitada maitsetaimi kuivatatult, siis selleks on parim suletav klaasist purk.

Raviv jõud – taimede tervislik külg

Ravimtaimed võivad olla abiks mitmete probleemide korral, olgu selleks siis seede- või vereringe häired, liigeste, luude või hammaste probleemid. Taimede raviomadustes veendumiseks piisab pilgust ajalukku. Iidsetel aegadel ja keskajal olid just taimed paljude haiguste ravil esimeseks valikuks. Isegi tänapäeval tagavad ravimtaimed kõige õrnema ja looduslähedasema raviviisi ja pakuvad tihti võimalust kunstlike ja keemiliste ravimite vältimiseks, välistades nii ka võimalikud kõrvalnähud. Sellegipoolest ei sobi  kõik ravimtaimed  kõikide haiguste raviks, vaid kindlasti tuleb tähelepanelikult valida just õigete raviomadustega taimed. Näiteks sobivad palderjani rahustavad omadused suurepäraselt uneprobleemide puhul, arnika sobib aga hoopis lihas- ja liigesevalu leevendamiseks, kummel alandab turseid ja põletikku, köömned ja piparmünt aitavad aga seedeprobleemide korral.

 Nagu näete, on taimedel mitmeid imelisi omadusi. Olgu selleks põnevad maitsed või looduslik ravi, on taimed suurepäraseks vahendiks et saaksite nautida tervemat elu ja põnevamaid maitseelamusi.