Kas toitu on võimalik külmutada ilma harjumuspäraste kilekottide ja plastkarpideta? Siin on mõned nõuanded, kuidas külmutamisel ilma plastita hakkama saada.

Kas olete üks neist, kes sooviks lõpetada oma igapäevaelus plasti kasutamise või seda niipalju kui võimalik vähendada, olgu siis tervise või keskkonna huvides? Sellest artiklist selgub, et kuigi see pole lihtne, on see igal juhul võimalik. Kirjeldame ka alternatiivide eeliseid ja puudusi. Enne aga mõned üldised tarkuseterad külmutamise kohta.

Toidu värskuse hoidmiseks on väga oluline kasutada õiget pakkematerjali. Üldjoontes tuleks kasutada ainult selliseid materjale, mis säilitavad toidus oleva niiskuse. Tihti ei teata, et vale pakend võib madalal temperatuuril põhjustada külmutatud toiduainete kiiremat kuivamist. Tulemuseks on nn külmakahjustus. Mida siis teha?

Valest pakendist põhjustatud külmakahjustuse oht

Kõige sobivam on õhukindlalt suletav pakend. Toidu säilitamisel on tähtis õhk pakendist välja saada ja pakend hoolikalt sulgeda. Sellega tagatakse kaitse esiteks kuivamise (külmakahjustuse) ja oksüdatsiooni (hapniku ligipääsu) eest ning teiseks mikroorganismide juurdepääsu eest. Seetõttu võiks soovitusi kasutada paberit, paberkotte ja papp-pakendeid, nagu seda mõnelt nõuandeid jagavalt veebilehelt leida võib, järgida ainult osaliselt. Aga sellest räägime lähemalt hiljem …

Toidu külmutamiseks sobiva pakendi tähtsamad omadused

1. Toiduainetele ohutu. Seda tähistatakse toiduainetele ohutu pakendi sümboliga, millel on kujutatud pokaali ja kahvlit.
2. Külmakindel. Pakend ei tohi muutuda hapraks ega poorseks ka madalal temperatuuril.
3. Kuumakindel ja nõudepesumasinaga pestav. See on oluline juhul, kui pakendit kasutatakse mitu korda.
4. Õhukindel. Pakend peaks takistama õhu, niiskuse ja lõhnade juurdepääsu.
5. Ilma lõhna ja maitseta.
6. Vastupidav rasvadele, hapetele ja aluseliste lahustele.
7. Rebenemiskindel.
8. Külmutatava toidu suurusega kohandatav.
9. Sobiv mitmeks sulatusmeetodiks (keevas vees, mikrolaineahjus või tavalises ahjus).
10. Õige suuruse ja kujuga. Lapiku pakendi korral jõuab külm kiiresti pakendi sisu keskele.

Parimad plasti ja kile asendajad

1. Klaaspurgid ja -kausid
Püreesid, kompotte, tambitud segusid, suppe, kastmeid ning isegi värskeid ürte ja marju saab külmutada keeratava kaanega purkides või klaasanumates. Näpunäide: kui külmutate vedelikke, täitke purgid ainult kolmveerandi ulatuses, muidu need purunevad. Toidu külmutamiseks sobivad ka kaanega klaaskausid.

2. Roostevabast terasest anumad ja purgid
Nagu klaasanumaid, ei tohiks ka roostevabast terasest anumaid vedelikega ääreni täita. Siingi tuleks järgida kolmveerandireeglit. Kaane võib kõvasti sulgeda alles siis, kui toit on külmunud. Roostevabast terasest anumate ja purkide eelis klaasanumate ees on see, et need ei saa katki minna.

3. Hooajatoit sügavkülmikus ilma pakendita
Mõnda toiduainet, nt rabarberit ja marju võib külmutada täiesti ilma pakendita. Näpunäide: puhastage toiduained enne külmutamist kiiresti ja asetage need sügavkülmikus sobivasse kohta. Seda meetodit ei saa ilmselt soovitada neile, kellele meeldib hästi korras sügavkülmik ja kes ei taha, et osa külmutatud toitu vedeleb lahtiselt. Üks puudus on sellel veel: see sobib kõige paremini väga lühiajaliseks külmutamiseks, sest selle käigus kipub toit kuivama. Pikemaks sügavkülmikus säilitamiseks peavad toiduained olema alati korralikult pakendatud. Toit lihtsalt ei säili pikka aega ilma kaitsva kihita (vt ülalt punkte 1 ja 2).

Mõned pakendid ei sobi külmutamiseks

Papist ja paberist või pehmest ja puuvillasest riidest kotid ei sobi ka lühiajaliseks külmutamiseks, sest need ei vasta ülalkirjeldatud tingimustele (punktid 1–3).
Nende materjalide korral pääseb niiskus toidust välja ja võib sügavkülmiku külmemas osas ladestuda jääna. Niiskusekadu võib toidu muuta kõvaks ja kuivaks.

Kokkuvõte

• Hea valik plastkarpide asendamiseks on keeratava kaanega klaasanumad ja suletavad roostevabast terasest purgid.
• Papist, paberist, pehmest ja puuvillasest riidest kotid ei sobi toidu külmutamiseks.
• Kui pakendamisele piisavalt tähelepanu ei pööra, tuleb leppida külmast.