sügavkülmutatud toit

Sügavkülmutatud toit on muutnud küpsetamist igaveseks. Sügavkülmutamine võimaldab oluliselt pikendada toidu eluiga ning tänu sellele ei mõjuta toiduainete saadavust hooajad. Kõigele lisaks on sügavkülmutatud toidu kasutamine kiire ja mugav.

Saksamaal tulid esimesed sügavkülmutatud toiduained müügile 1955. aastal ning sellest ajast saadik on sügavkülmutatud toidu osakaal inimeste toidulaual üha kasvanud. Tänaseks on see jõudnud ligemale 41 kilogrammini ühe elaniku kohta. Ameerika Ühendriikide endine president Ronald Reagan kuulutas 1984. aastal välja koguni rahvusliku külmutatud toidu päeva.

Selleks, et külmutatud toitu võimalikult praktiliselt kasutada, jagame teiega kümmet näpunäidet:

  1. Kui oled poes, siis pane külmutatud toiduained oma ostukorvi viimasena. Nii püsivad need kauem jahedana ning koju jõudes võid asuda koheselt küpsetama või siis panna toiduained kiirelt sügavkülma tagasi.
  2. Kui võimalik, siis kasuta külmutatud toiduainete vedamisel jahekasti. Vooderdatud külmakotid, fliisjakid ja –tekid sobivad samuti. Veendu, et toiduained on tihedalt pakitud. Õhukesed kotid, mida saab soetada kassast, ei sobi transpordiks kuigi hästi.
  3. Küpsetamisel järgi tootja juhiseid, mis on trükitud pakendile, et saavutada parim tulemus.
  4. Sulatamise ajal jäta toit oma pakendisse, et see ei puutuks kokku teiste toiduainetega (näiteks et vältida kana kokkupuudet teiste toiduainetega) ning et vältida selle kuivamist.
  5. Üldiselt saab külmutatud toidu asetada otse külmikust pannile ning sulatamine pole vajalik. Kui toitu aga on vaja sulatada, siis järgi kindlasti tootja juhiseid.
  6. Külmutatud juurviljad on eriti kasulikud! Need on külmutatud koheselt pärast korjamist, mistõttu on neis säilinud kõik vitamiinid ja toitained ning need püsivad toidus veel kaua aega. Siin puutumegi kokku värskete köögiviljade peamise probleemiga: kui transpordiks kuluv aeg on liiga pikk, siis kaotavad viljad sageli osa oma vitamiinidest ja toitainetest. Külmutatud toiduainetes püsivad need aga kaua.
  7. Võta sügavkülmast ainult nii palju külmutatud toitu kui sul parajasti vaja on. Külmutatud toidu ostmisel arvesta sellega, et saaksid toitu hõlpsalt portsudesse jagada – see teeb sulatamise hiljem palju lihtsamaks.
  8. Kui sul jääb toitu üle, mis on valmistatud sügavkülmutatud toiduainetest, siis seda võid sa uuesti sügavkülmutada, et hiljem uuesti tarbida. Veendu aga selles, et oled toidu enne külmutamist korralikult läbi kuumutanud.
  9. Sügavkülmutatud toidu aeglaseks sulatamiseks kasuta külmikut. Kuna toit on külmiku keskkonnast jahedam, siis aitab see reguleerida külmiku temperatuuri ning energiat säästa. Samuti ennetab madal temperatuur bakterite teket ja levikut. Pea aga meeles, et sel moel kulub toidu sulatamiseks tavalisest rohkem aega.
  10. Toidu külmutamisel veendu, et pakend on kindlalt suletud. Kui sa oled aga ostmas sügavkülmutatud toitu, siis veendu, et pakend ei ole kuskilt rebenenud ning on terve.

Lisaks pea meeles, et ka sügavkülmikut tuleb regulaarselt üles sulatada – seda pole vaja teha, kui oled omale soetanud mõne Liebherri NoFrost tehnoloogiaga sügavkülmiku. Sulatamine aitab sul säästa energiat ja raha.